Discord Nedir? Discord Uygulamasının Özellikleri

Discord Nedir?

Discord, 13 Mayıs 2015’te Discord Inc. tarafından geliştirilmiş olan, kullanıcılarının diğer Discord kullanıcılarıyla internet aracılığıyla sesli haberleşme ve dijital belge paylaşımı yapabileceği ücretsiz bir uygulamadır. Kullanıcılar birbirleriyle özel çağrılarda veya herkesin erişebileceği toplu grup sohbetlerinde birbirleriyle resim, video, mesaj ve dosya paylaşabilirler. Uygulama Windows, MacOS, Android, iOS, Linux işletim sistemlerinde ve internet üzerinden rahatça kullanılabilir.

discord-nedir

Discord Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Birincisi mobil cihazınızdan uygulamanın mobil aplikasyonunu, kullandığınız mobil cihazın türüne göre Appstore’dan ya da Google Play Store’dan indirmeniz gerekmektedir. Diğer yolu ise bilgisayarınız üzerinden uygulamaya erişmektir. Bilgisayarınız üzerinden girecekseniz ister internet tarayıcınızda discord.com adresinden girebilirsiniz yahut aynı adres üzerinden uygulamanın masaüstü programı versiyonunu indirmeniz gerekmektedir.

Hali hazırda bir hesabınız varsa e-posta adresi ve şifrenizi girerek uygulamaya giriş yapmanız gerekmektedir. Bir hesabınız yok ise discord.com adresinden, kayıt ol butonuna tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra hesabı açmış olduğunuz e-posta adresinize gelen aktivasyon linkine tıklayarak hesabınızı aktive etmeniz gerekmektedir. Aynı hesapla birden fazla cihazda aynı anda uygulamaya erişmek mümkündür.

discord-ozellikleri

Eğer yeni bir cihazda oturum açacaksanız, hesabınızı açmış olduğunuz e-posta adresinize bir doğrulama mesajı gelecektir. Bu mesajı onayladığınız takdirde hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Discord yetkilileri kullanıcılarının hesap güvenliğini önemsediklerinden dolayı böyle bir sistem geliştirmişlerdir. Yapılan bir araştırmaya göre, kimi kullanıcılar bu özelliği gereksiz bulsa da kullanıcıların büyük bir bölümü böyle bir güvenlik önlemi olduğu için memnundurlar.

Discord ile neler yapılır?

Uygulama ilk geliştirildiğinde uygulamayı kullanan insanların büyük bir kısmı bilgisayar oyunu oynayan insanlardan oluşmaktaydı. Bilgisayar oyuncuları diğer sesli iletişim uygulamalarına bir alternatif olarak piyasaya çıkan Discordu diğer sesli iletişim uygulamalarından daha kullanışlı bulduklarından ve uygulamanın tamamen ücretsiz oluşundan dolayı tercih etmeye başladılar. Zaman içerisinde uygulamanın kullanıcı ve kullanım çeşitliliği büyük ölçüde arttı.

hosting
discord-nasil-kullanilir

Günden güne çevrimiçi iletişimin yaygınlaşmasıyla birlikte uygulamanın kullanım amaçları da şekillenmeye başladı. Zamanla Discord oyun severlerin en popüler sesli uygulaması olmanın yanında birçok insanın sanal ortamda sosyalleşme noktası haline geldi. Dilediğiniz sunucuya katılabilir insanlarla mesajlaşabilir, sesli sohbet edebilir, görüntülü konuşabilir, sunucularda bulunan botlar aracılığıyla beraber müzik dinleyebilir hatta ekran paylaşımı sayesinde beraber video bile izleyebilirsiniz.

Discord profil resmi ve arkadaş ekleme

Uygulamada her kullanıcının kendine özgü bir profili bulunur. Kullanıcı bu profili dilediği gibi kişiselleştirebilir. Kullanıcı bir profil resmi eklemek istediğinde veya profil resmini değiştirmek istediğinde sağ altta bulunan dişli çarka basarak kullanıcı ayarlarını açmalıdır. Açılan pencereden hesabımı seçtikten sonra avatar ekle seçeneğini seçmelidir. Uygulamaya giriş yaptığınız cihaza göre açılan pencere değişiklik gösterebilir.

Bilgisayardan giriyorsanız açılacak pencereden dilediğiniz fotoğrafı seçip, boyutu ayarladıktan sonra uygulaya basmanız gerekmektedir. Profil resminizi uyguladıktan sonra sayfanın altında çıkan değişiklikleri kaydet butonuna basmalısınız. Uygulamayı mobil bir cihazdan kullanıyorsanız sağ alttan kendi resminize dokunmalısınız. Açılan pencereden hesabım seçeneğini seçtikten sonra profil simgenize tıklayarak dilediğiniz resmi seçebilirsiniz. Sonrasında sağ altta çıkan mavi kaydetme tuşuna basmanız yeterli.

Uygulamada her kullanıcının kendine özgü bir kullanıcı adı vardır. Dilediğiniz kullanıcı adını rahatlıkla alabilirsiniz çünkü uygulama kullanıcılara seçtikleri ismin yanında dört haneli bir kod atıyor. Böylelikle birden fazla kullanıcı aynı kullanıcı adını alabiliyor. Uygulamada yeni bir arkadaş eklemek ise oldukça basit yapılabilir. Arkadaş eklemek için; ekleyeceğiniz kişinin kullanıcı adını ve dört haneli kodunu bilmeniz yeterli.

Bilgisayardan giriş yapıyorsanız, uygulamanın ana ekranda üstte bulunan arkadaş ekle butonuna bastıktan sonra kullanıcı adı ve dört haneli kodu (#) işaretiyle  girerek arkadaşlık isteği gönder butonuna basmanız yeterli. Eğer bir kişi sizi eklemek istiyorsa aynı adımları takip ederek istek göndermeli siz de ana sayfada açılan pencerede yukarıdan bekleyen seçeneğini seçerek gelen arkadaşlık isteğini kabul etmelisiniz.

Mobil bir cihazdan giriş yapıyorsanız, yeni bir arkadaş eklemek için altta bulunan el kaldıran insan işaretine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan ve üzerinde artı işareti bulunan insan figürüne tıklamanız gerekmektedir.  Açılan sayfada iki seçenek bulunmakta birinci seçenek, kullanıcı adı ve kodu girilerek arkadaş ekleme diğer seçenek ise Nearby taraması adı verilen yöntemdir.

Nearby taraması uygulama geliştiricilerinin mobil cihazlara özel çıkardığı bir arkadaş ekleme yöntemidir. Bu yöntem oldukça pratiktir. Arkadaş ekleme sayfasından Nearby taramasını seçtikten sonra cihazınızın bluetooth ayarlarına erişim onayı vermeniz gerekmekte. Onay verdikten sonra yakınınızda bulunana Discord kullanıcılarını kullanıcı adı ve kod girmeden sadece istek gönder tuşuna basarak kolayca arkadaş ekleyebileceğiniz bir yoldur.

Discord’u Diğer Platformlardan Ayıran Nedir?

Discord, rakiplerinin kullanıcılara sunamadığı birçok iyi özelliği sunar. Bunlardan önde gelenleri şöyle listeleyebiliriz. Kullanıcı dostu kolay ve anlaşılır bir arayüze sahip olan bu uygulama aynı zamanda kullanım esnasında diğer alternatif uygulamaların aksine cihazda bir donma, yavaşlatma ya da gecikmeye sebep olmamakta. Ayrıca Discord rakiplerine göre çok daha geniş bir konuşma arayüzüne sahip.

discord-acmak

Discord sunucusu nedir?

Uygulamada kullanıcılar özel veya grup çağrılarda konuşmanın yanı sıra sunucu adı verilen ve diğer kullanıcılar tarafından açılmış olan ve çok odalı bir eve benzetebileceğimiz kanallar açabilir. Sunucularda kurucunun isteğine göre sınırsız sayıda yazılı sesli sohbet kanalı açılabilir. Günümüzde her tipte sunucu bulunmaktadır. Oyun sunucularından güncel haber sunucularına kadar her türlü sunucuya erişmek mümkündür.

Kurucuların isteği doğrultusunda sunucuyu düzenlemek ve denetlemek amacıyla moderatör atanabilir. Sunucularda roller diye bir özellik mevcuttur. Bu özellik bir sunucuda sadece kurucuya ve modaretörlere özgü bir sesli sohbet odası olmasına imkân sunmaktadır. Rollerin adını isteğinize göre belirlemekte özgürsünüz. Moderatörler kullanıcıları sesli sohbet kanallarına alma, kanallardan çıkarma ve hatta kullanıcıları sunuculardan engelleme gibi yetkilere sahip olabilirler.

Bir Discord sunucusuna nasıl katılabilirim?

Bir sunucuya katılmak için iki seçeneğiniz vardır. İlk seçenek katılmak istenen sunucunun davet bağlantısıdır. Bağlantıya tıkladığınızda açılan pencerede karşınıza çıkan yeşil sunucuya katıl butonuna basmanız yeterlidir. Diğer yol ise hali hazırda o sunucunun bir üyesi olan bir kullanıcının sizi sunucuya davet etmesidir. Yine aynı şekilde karşınıza çıkacak olan sunucuya katıl butonuna basarak sunucuya giriş yapabilirsiniz.

Discord’ta sunucu nasıl silinir?

Kurucusu olduğunuz veya silme yetkisine sahip olduğunuz bir sunucuyu silmek oldukça basittir. Sunucuyu silmek için izlemeniz gereken birkaç adım vardır. Öncelikle sol taraftan silmek istediğiniz sunucunun simgesine sağ tık yapmanız gerekmektedir. Açılan pencereden sunucu ayarlarına girmelisiniz. Son olarak sol altta bulunan kırmızı renkli sunucuyu sil butonuna basmanız yeterlidir.

discord-uygulamasi

Ekran paylaşımları için grup aramaları nasıl oluşturulur?

Bir grup araması oluşturmak için Discord içerisinde sol üstte bulunan ana sayfa butonuna bastıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşedeki üzerinde (+) olan mesaj simgesine basın, sonra eklemek istediğiniz kişileri seçtiğinizde grup dm’si oluştur butonuna basmanız yeterlidir. Bu adımdan sonra grubunuz oluşturulmuştur ve bir arama başlatmak için yeşil arama butonuna basmanız yeterlidir.

Çağrılarda ekran paylaşımı yapmak için monitör simgesine tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada istediğiniz uygulamadan tutun bir web sekmesine kadar dilediğiniz ekranı paylaşabilirsiniz. Bunun yanında kullanıcının bütün ekranınızı da paylaşabileceğiniz bir seçenek mevcut. Paylaşmak istediğiniz içeriği seçtikten bir sonraki adım ekran paylaşımınızın ayarlar kısmından kare hızınızı ve çözünürlüğünüzü ayarladıktan sonra Go Live butonuna basmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Kullanılan E-Posta Terimleri

Dropshipping Nedir? Dropshipping İle Para Kazanma Teknikleri