SEO Nedir? Web Siteleri için SEO Çalışmaları Neden Önemlidir?

SEO Nedir? SEO Neden Yapılır?

SEO internet sitelerinin, Google, Yandex, Yahoo ve Opera gibi arama motorlarında daha çok öne çıkması için yapılan çalışmaların tamamıdır. Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” olmaktadır. Optimize edilen metinler arama motorlarında öne çıkarılır. SEO uyumlu internet sayfaları arama motorlarında daha fazla görüntülenmektedir. Uyumlu yazılan metinler arama motoru sonuç sayfasında daha ön sıralarda kendilerine yer bulur.

hosting
seo-nedir

İnternet sayfalarının ziyaretçiler tarafından daha sık ziyaret edilmesi için uygulanmakta olan çok fazla teknik ve stratejiler mevcuttur. SEO verilerin organik olmasını ve daha fazla geri bildirim almasını sağlamaktadır. Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz SEO uyumlu makale üreterek internet sayfanızın organik olarak büyümesini ve kullanıcılardan geri bildirimler sağlayabilirsiniz. Organik olarak büyüme geri bildirim almak açısından önemlidir.

Arama motoru optimizasyonuna uygun içeriklere sahip internet siteleri, internet kullanıcıları tarafından diğer sitelere nazaran daha fazla ziyaret edilmektedir. Daha sık ziyaret edilen internet adresleri, kullanıcılar tarafından daha fazla geri dönüş almaktadır. Kullanıcıların yorumları ve geri dönüşleri internet sitelerinin gelişimi açısından önemlidir. İnternet sitesi bu yorumlar sayesinde kullanıcı istekleri doğrultusunda güncellenebilir. Yenilikler sayfayı güncel tutmakta fayda sağlar.

İnternet sitenizin güncel tutulması, arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını istiyorsanız SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu olan internet siteniz, arama motorları tarafından daha fazla önerilecektir. Arama motorları internet sitenizin uyumlu olması halinde konuyla ilgili kullanılan anahtar kelimeler, içeriğin konuya olan yakınlığı sayesinde sitenizi aranan listesinin başlarında yayınlayacaktır. Üst sıralarda görüntülenme sitenizin popülerliğini artıracaktır.

seo-uyumlu-web-sitesi-acmak

İnternet sitenizin üst sıralarda yer alması, popüler olması internet sitenizin tercih edilmesi açısından önemlidir. Yapılan araştırmaların neticesinde internet kullanıcılarının büyük çoğunluğun ziyaret edeceği internet sayfasını arama motorlarının ilk önerilen sayfalarından seçtiğini göstermektedir. Arama motorlarının internet sayfalarının tercih edilme eğilimindeki önemi bu çalışmadan gözükmektedir. İnternet sitenizin arama motorlarında önerilen sitelerden olması için SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz.

hosting

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapımı iki ana unsurdan oluşmaktadır. Site içi çalışma ve site dışı çalışma. İki temel adımında internet siteleri arasındaki rekabet açısından önemi oldukça büyüktür. İnternet sitenizin bir adım daha öne çıkması ve arama motorlarında önerilen sayfalarda ilk sıralarda yer alması için içeriklerinizin site içi ve site dışı çalışmaya uygun bir şekilde oluşturulmuş olması gerekmektedir.

google-seo-optimizasyon

Site içi çalışma bölümünde yer alan detaylar: anahtar kelime tanımlama, içerik konusu, teknik unsurlar, yapısal unsurlardır. Bu detayların sentezi sonucunda site içi çalışmalar uyumlu hale gelmektedir. Sitenizin SEO uyumlu olması için site içi çalışmaların atlanmadan yapılması gerekmektedir. Site içi detaylar; sitede bulunan içeriklerin konusu, anahtar kelime kullanım sayısı, site teknik çalışmalar, sitenin yapısıyla doğrudan etkilenmektedir.

Site dışı çalışma bölümündeyse: Backlinkler, sosyal medya paylaşımları, marka birlikleri, dominant sinyaller yer almaktadır. Site dışı çalışma bölümü her ne kadar içerikten uzak gözükse de içeriğin tanıtımı, içeriğin popülerliği, içeriğin tanınması açısından önemlidir. Site dışı çalışmaları internet sitenizin içeriğinden bağımsız düşünmemelisiniz. Site dışı çalışmalar doğrudan içerikle ilintili çalışmalardır. Çalışmaların sentezi sonucu içerik SEO uyumlu olmaktadır.

Site İçi SEO? (On Page SEO)

Site içi çalışmaların temelinde anahtar kelime tanımlama yatmaktadır. İçerik üretilmeden önce anahtar kelime net bir şekilde seçilmelidir. Anahtar kelime belirlerken çeşitli durumları göz önünde bulundurmalısınız. Bunlardan biri anahtar kelimenin arama hacmidir. Anahtar kelime hacmi, site ziyaretçilerin davranışları inceleyerek ilerleyen zaman diliminde nasıl davranacaklarını tahmin etmenize yardımcı olacak bir terimdir. Anahtar kelime bulmak için Google Anahtar Kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz.

Seçeceğiniz içerikte, site içi çalışmalar için kontrolünüz altında olması gereken önemli bir konudur. Seçeceğiniz içeriğin rekabet halinde olduğunuz diğer internet sitelerinin içeriklerinden daha kaliteli ve özgün olması gerekmektedir. İçeriğiniz yalnızca yazıdan ibaret olmamalıdır; görsellerle desteklenmelidir. İçerik hazırlarken metni görsel verilerle, şablonlar ve tablolarla zenginleştirmeniz site içi çalışmaların tamamlaması için gerekli olan adımlardan biridir.

On-page-SEO-nedir

Sitenizin arama motorlarında bulunabilir olması için site içi çalışmaların özgün olması gerekmektedir. Aksi takdirde siteniz hakkında cezai yaptırımlar uygulanabilir. Üretilen içeriklerin dikkat çekici ve kesinlikle özgün olması gerekmektedir. Arama motorları çeşitli ara yüzler yardımıyla içeriklerin kopya metin olup olmadığını kolaylıkla belirleyebilmektedir. İçeriklerin özgün olması kadar sitenin hitap edeceği kitle içinde ilgi çekici olması gerekmektedir.

Kullanıcılar için epeyce önem taşıyan sayfa yüklenme hızı, site içi çalışmaların parçasıdır. İnternet sitenizin açılma hızı kullanıcıların sitenizi tercih etmesi için önemlidir. Sayfa hızınızı kontrol edebilmeniz için, Google hizmeti olan PageSpeed Insight kullanabilirsiniz. Bu arayüzle sayfanızın açılma hızını kontrol edebilirsiniz. Sitenizin kullanıcılar tarafından geçer not alması için %85’in üstünde bir değerde puanlanması gerekmektedir.

Başlıklar, açıklamalar, başlık etiketi, açıklama etiketi gibi arama motorlarına sayfa hakkında bilgiler sunan detayların tamamına meta veri denmektedir. Meta veriler arama motorlarına dolayısıyla site kullanıcılarına site hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgiler arama motorları tarafından değerlendirilir. Site içi çalışmalar SEO uyumu için uygulanması gereken site içeriği temelli çalışmalardır. Bu çalışmalar sitenin içeriği ve site içi teknikle ilgilidir.

Site Dışı SEO? (Off Page SEO)

Reklamlar ve sosyal medya araçlarını kullanarak siteyi geliştirecek hamlelerde bulunmak, Backlinkler gibi site içeriğinden bağımsız araçlar yardımıyla yapılan her türlü hareket site dışı SEO uyumu için yapılmaktadır. Site dışı uyum sağlamak için güçlü bir sosyal medya ağı, sektörde otorite kurabilecek reklamlar, özenle oluşturulmuş Backlinkler tasarlanmış olmalıdır. SEO uyumu sitenizi arama motorlarının önerilen sayfasında ilk sırasına taşıyacaktır.

off-page-seo-nedir

Reklamlar sitenizin sabit kullanıcılar dışındaki kullanıcılar tarafından görüntülenmesini sağlamaktadır. İyi tasarlanmış reklamlar sitenizi bir sonraki adıma taşıyacaktır. Bu reklamlar site içeriğine uygun bir şekilde tasarlanmalı ve kullanıcı kitlenize uygun mecralarda yayınlanmalıdır. Reklam politikası sitenizin organik bir büyümesini sağlamaktadır. Organik büyümelerse, sitenizin arama motorlarının önerilen sayfalarının ilk sıralarında gösterilmesi için en önemli faktörlerden biridir.

Sosyal medya teknoloji çağında, kullanıcıların sıklıkla kullandıkları internet sitelerindendir. İnternet sitenizin sosyal medya hesabını, sosyal medya için düzenli içerik üretmek ve kullanıcı yorumlarını değerlendirmek amacıyla kullanmalısınız. Sitenin sosyal medya hesabına gelen yorumlar, kullanıcılarınızın davranışları hakkında size bilgi sağlamaktadır. Sosyal medya hesaplarının önerilen sayfalarında çıkmak ise, internet sitenizin organik olarak büyümesine yardımcı olacak bir diğer faktördür.

seo-odakli-url-nasil-olur

Sentezlerin tamamı internet sitenizin SEO uyumlu olmasını sağlamaktadır. Uyumlu sitelerin arama motorlarındaki konumu, ziyaretçi sayısını; ziyaretçilerin siteyi kullanma sürelerini uzatmaktadır. İnternet sitenizin hızla büyümesini, daha çok kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini sağlamak için site içi ve dışı SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz. Uyumlu siteler her geçen gün organik olarak büyüyerek arama motorlarının önerilen sayfalarının üst sıralarında yer alacaktır.

Backlink Mimarisi Nasıl Oluşur?

Backlink bir internet sitesinin, sizin internet siteniz için link vermesidir. Backlink yaparken referans alacağınız internet sitesinin güvenilir, sektörde otorite sahibi bir internet sitesi olması gerekmektedir. Backlink verilen sitenin kalıcı olması oldukça önemlidir aksi takdirde sitenizin ziyaretçi sayısında ani düşüşler meydana gelecektir. Backlink çalışması yapılmadan önce sitenizin SEO uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dropshipping Nedir? Dropshipping İle Para Kazanma Teknikleri

SEO Hosting Nedir? SEO Hosting Özellikleri ve Fiyatları