DNS Önbelleği Nedir? Bilgisayarda DNS Temizleme Nasıl Yapılır?

DNS önbelleği, bu anlamda internet üzerinde daha kolay gezinmenizi sağlayan çeşitli işlevlere sahiptir. Fakat bu işlemlerin sonucunda bilgisayarınıza kaydedilen çeşitli veriler, zamanla bilgisayarınız için gereksiz hale gelebilir. Bilgisayarınız ve internet tarayıcınız, internet üzerindeki etkinliğinizi organize eden ve sizin işinizi kolaylaştıran birçok eylemi arka planda gerçekleştirir. 

dns-ne-ise-yarar

Bilgisayarınız ve internet tarayıcınız, önbelleği genelde daha sonraki benzer işlemlerde hız kazanmak için kullanır. Ancak önbellekte verileri depolanan sitelerin yapıları zamanla değişiklik gösterebilir. Bu da hem işlevsiz, hem de gereksiz verilerin önbelleğinizde yer kaplamasına neden olur. Bu durumda sisteminize yük olmaktan başka bir özelliği olmayan bu verileri temizlemeniz gerekir.

hosting

DNS Nedir?

Domain Name System yani kısaca DNS nedir sorusunun cevabı, kısacası bir alan adı sisteminin ve internet uzayını çeşitli bölümlere ayıran sistemin adı olduğudur. Aynı zamanda bu bölümleri adlandıran ve aralarındaki iletişimi sağlayan sistem, her bilgisayara farklı bir DNS adresi verir. Bilgisayarların yanı sıra internet üzerinde yer alan bütün internet sitelerinin de birbirinden farklı birer DNS sunucusu vardır. 

dns-temizleme-nasil-yapilir

İnternet sitelerinin isimleri, bilgisayarlarda IP adresi denilen ve sayılardan oluşan bir kavramla ifade edilir. Bu kavram, bilgisayar diline yoğun düzeyde hakim olmayan kullanıcılar için karmaşık bir yapıya sahiptir. DNS, insanların daha rahat bir şekilde kullanabilmeleri için tercih edilen belirli alan adlarını IP eşdeğerleri ile çözümlemek için kullanılır. 

Bütün alan adresleri bir IP adresiyle ilişkilendirilir. İnternet sitelerine erişmeniz için DNS’in, etki alan adı ile ilişkilendirmiş olduğu bu IP adresi aramaları, yetkili DNS sunucuları tarafından gerçekleştirilir. Bir internet sitesinin adresi, söz konusu olan internet sitesinin IP adresini çözümleme yetkisi olan DNS server sağlayıcısının ad sunucuları ile ilişkilidir.

DNS Önbelleği Nedir?

Bir bilgisayarın internete bağlandığı sırada servis sağlayıcısından aldığı DNS adresleri ve bunların çeşitli verilerinin saklanması için kullanılan alana DNS önbelleği denir. Bu verileri saklamak, kısa vadede işletim sisteminizin veya tarayıcınızın, kaydedilen siteleri oldukça hızlı bir şekilde algılamasını ve görüntülemesini sağlayabilir. Ama sitelerin IP adresinde değişiklikler oldukça bu depolanan veriler, güncelliğini yitirerek sorunlu hale gelebilir.

dns-nedir

DNS önbelleğindeki bilgilerin güncelliğini yitirmesi ya da önbelleğin dolması, hem DNS adresi kaydedilen siteye erişim konusunda, hem de bilgisayarınızın hızı konusunda çeşitli sorunlar yaratır. Bu tür sorunlardan kaçınarak zaman kaybının önüne geçmeniz için bilgisayarınızın DNS önbelleğini belirli aralıklarla temizlemeniz önerilir. DNS önbelleğinin boşalıtılması sayesinde internet tarayıcınızı çok daha hızlı ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. 

DNS Önbelleği Silme Nasıl Yapılır?

Hızlı ve güvenli bir internet deneyimi için yapmanız gereken DNS temizleme işlemi konusunda farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler hem bilgisayarınızın işletim sistemine göre, hem de kullandığınız internet tarayıcısının türüne göre değişiklik gösterebilir. Fakat DNS silme işlemi, bütün sistemlerde oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Birkaç adımdan oluşan basit işlemlerle güncel DNS adresinizi alabilirsiniz.

dns-cache-temizleme

Öncelikle çeşitli işletim sistemlerindeki DNS önbellek temizleme işlemlerinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde incelemekte fayda bulunur. Günümüz teknolojisinde kullanıcılar tarafından yoğunlukla tercih edilen üç tür işletim sistemi vardır. Bunlar Windows, MAC ve Linux işletim sistemleridir. Bunların hepsinde DNS temizleme işleminin adımları birbirinden farklıdır ama oldukça kolaydır. 

Windows DNS Silme

Windows bilgisayarınızda Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek ya da Windows + R tuşlarını kullanarak açılan ekrana cmd yazın ve Tamam butonuna basın. Açılan ekranda aşağıdaki komutları sıralı bir şekilde uygulamalısınız. Her komutu yazdıktan sonra enter tuşuna baştığınızdan mutlaka emin olun. 

DNS - Domain Name System acronym
 • ipconfig /flushdns
 • ipconfig /release
 • ipconfig /renew
 • exit

Bu işlem sonucunda bilgisayarınızın DNS önbelleği temizlenmiş olacaktır.

MAC DNS Silme

Arama çubuğuna “Terminal” yazın ve açılan ekranda işletim sisteminize uygun komutları girin. Daha sonra enter tuşuna basarak DNS silme işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. 

mac-os-dns-temizleme-nasil-yapilir
 • Mac OS X 10.5.1 ve daha alt sürümler; sudo lookupd –flushcache
 • Mac OS X 10.6; sudo dscacheutil –flushcache
 • Mac OS X 10.7, 10.8 ve 10.9; sudo killall -HUP mDNSResponder
 • Mac OS X 10.10 Yosemite; sudo discoveryutil udnsflushcaches

Linux DNS Silme

Linux işletim sistemi kullanılan bir bilgisayarda bu işlem oldukça basittir. Bilgisayarınızda root komutu ile açılan komut ekranında /etc/init.d/nscd restart yazmanız işleminizi tamamlamak için yeterlidir. İşletim sisteminin kendi ayarları üzerinden temizleme işlemi yaptıktan sonra kullandığınız web tarayıcınız ile kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. DNS önbelleği temizlendikten sonra internet hızınızda gözle görülür bir yükseliş olacaktır.

linux-dns-temizleme

Browser DNS Temizleme Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda sadece işletim sistemindeki işlemler yeterli olmayabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra kullandığınız tarayıcıda yine benzer yavaşlıkları ve sorunları yaşamanız durumunda tarayıcınızın önbelleğini de temizlemeniz faydalı olacaktır. Bilgisayarınızda olduğu gibi kullandığınız çeşitli internet tarayıcılarında da DNS temizleme işlemi oldukça basit birkaç adımla tamamlanabilir. Kullanım açısından yaygın olan bazı tarayıcıları detaylı incelemekte yarar vardır.

Microsoft‘un resmi uygulamalarından biri olan Internet Explorer kullanıcıları için önbellek temizleme işlemi, tarayıcının sürümlerine göre küçük değişkenlikler gösterebilir. DNS temizleme için tarayıcının daha eski sürümlerinde önbelleği temizlemek için tarayıcının üst kısmında bulunan sekmelerden Araçlar > Seçenekler > Genel kısmından Tarama Geçmişi’ne tıklayın. Bu kısımdaki “Temizle” seçeneği ile önbellek temizleme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

dns-bellek-temizleme-alastyr

Tarayıcının yeni sürümlerinde ise üst sekmelerdeki “Araçlar” seçeneğini tıklayarak Gözatma Geçmişini Sil eylemini gerçekleştirmek istediğinizde açılacak olan pencerede “Sık kullanılanlar web sitesi verilerini koru”, “Geçici internet dosyaları ve web sitesi dosyaları” ve “Tanımlama verileri ve web sitesi verileri” seçeneklerini işaretlediğinizden emin olun. Daha sonra “Sil” butonu ile işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz

Google Chrome Önbellek Temizleme

Google Chrome kullanıyorsanız tarayıcınızın kapatma butonunun hemen altında yer alan üç çizgi ya da üç nokta butonuna tıklayın. Böylelikle açılan kontrol ve özelleştirme paneline ulaşabilirsiniz. “Geçmiş” seçeneğini seçin ve açılan pencerenin sol tarafındaki “Tarama Geçmişini Temizle”yi tıkladığınızda açılacak olan pencereden dilediğiniz zaman aralığını seçin. Menüdeki seçenekleri işaretledikten sonra “Verileri Temizle” butonuna tıkladığınızda işleminizi kolayca tamamlamış olursunuz.

Yandex DNS Önbelleği Temizleme

Yandex Tarayıcı kullanıyorsanız tarayıcınızın ayarlar kısmından  Diğer > Geçmişi temizle yolu ile “Şu kayıtları sil” listesine ulaşın, buradan önbelleğin silinmesini istediğiniz zaman aralığını seçin ve “önbelleğe kaydedilmiş dosyalar” seçeneğini işaretleyinYalnızca tarayıcının önbelleğini temizlemek isterseniz diğer bütün seçenekleri kapatmayı unutmayın. Daha sonra “Temizle” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Safari DNS Temizleme

Safari Tarayıcı kullanıyorsanız DNS önbellek temizlemek için ilk olarak tarayıcınızın sağ üst kısmındaki dişli butonunu seçerek ayarlarınıza gidebilirsiniz. Daha sonra “Seçenekler” ve “Reset Safari” seçeneğini kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan pencerede tercihinize göre diğer geçmiş verilerini de işaretleyebilir ve reset tuşuna basarak işlemi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

dns-nasil-temizlenir

Birçok tarayıcıda benzer şekilde DNS temizleme işleminizi iki üç adımda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Mozilla Firefox kullananlar, tarayıcı araçlarından yakın geçmişi temizleme işlemi yaparak, Opera kullanıcıları ise Araçlar > Ayarlar > Kişisel verileri sil bölümünden kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilirler. Hem tarayıcınızda, hem de bilgisayarınızdaki DNS temizleme işlemini başarıyla tamamladıktan sonra tarayıcı hızının olumlu yönde etkilendiğini görebilirsiniz.

DNS Önbelleği Temizleme İşleminin Faydaları Nelerdir?

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin IP adreslerinin ya da DNS sunucularının değişmesi gibi durumlarda bilgisayarınızın sakladığı DNS önbellek verilerinde bazı sorunlar ortaya çıkar. Birincisi, bu veriler güncelliğini yitirdiği için söz konusu web sitesini ziyaret etmek istediğinizde siteye giremeyebilirsiniz ya da sayfaların yüklenme hızı konusunda çeşitli aksaklıklar yaşayabilirsiniz.

Önbellekte saklanan bu verilergeçerliliğini yitirse de önbellekte yer işgal etmeye devam edecektir ve bu da bilgisayarınızın internet üzerindeki performansını oldukça kötü etkileyecektir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için uygulayabileceğiniz tek çözüm, DNS önbelleğini sık sık temizleyerek bilgisayarınızdaki verilerin güncel kalmasını ve tarayıcınızın performansının devamlı yüksek olmasını sağlamaktır.

DNS önbelleğinin dolu olmasının yarattığı bir diğer sorun da çeşitli sitelerde güncel bir akış sağlanamamasıdır. Sosyal medya ya da haber sitelerinde gerçek zamanlı akış hızını korumak ya da e-postalarınızı ve mesajlarınızı güncel bir şekilde takip edebilmek için DNS önbelleğinizi sürekli olarak güncel tutmanız oldukça faydalı olur.

bulut sunucu kiralama

Ayrıca bilgisayarınızdaki tarayıcı geçmişinin gizliliğini korumak için de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde tarayıcınız tamamen sıfırlanır ve kişisel verilerinizi barındıramaz. Özellikle ortak kullanılan cihazlarda bu işlem, işinizi oldukça kolaylaştırır. DNS temizleme işlemiyle şifreleriniz ve otomatik doldurma verileriniz de dahil olmak üzere her şeyi temizleyebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Popüler Anahtar Kelime Bulma Araçları

  Domain Nedir? Alan Adı Sorgulama ve Alma