Ekran Kartı Nedir? En Süper 5 Ekran Kartı Ve Özellikleri

Ekran kartı, tümgörüntülerin bilgisayar ekranı, yani monitöre yansımasına yardımcı olan bir üründür. Tamamen bilgisayarın görüntü kalitesi ile ilgilidir. Görüntülerin hepsi, ekran ve ekran kartına bağlı olarak, değişiklik gösterir. Bu yüzden mümkün olduğunca, kaliteli bir seçim yapmak gerekir. Ekran kartı, grafik kartı ismini de alır. Resim, video, grafik ve yazıların oluşmasını sağlar, işlemci ve monitörlerle birlikte görev yapan bir malzemedir. Görünen her şey ekran kartı sayesinde olur. Ekran kartının görevi ve çalışma sisteminin nasıl sağlandığı, merak edilen konular arasında yer alır.

Ekran-Karti

Ekran Kartı Ne İse Yarar?  

Ekran kartı, işlemci, hafıza ve hard disk gibi bilgisayarın temel özellikleri arasında yer alan parçalardan, ana kart aracılığı ile aldığı bilgileri, dönüşüm yaparak, ekrana getirir. Hani kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Eski tip bilgisayarların kasa bölümünde yine laptoplarında kasasında yer alır. Bilgisayarın işlemci ile monitörü arasında gören yapan bir aygıttır. Ekran kartını doğru takmak önemlidir.

Ekran Kartı Nereye Takılır?

İlk olarak, eğerbir ekran kartı takılacaksa, elektriğin kesilmesi gerekir. Bilgisayar kasası açılarak, belirtilen yere takılır. Bilgisayarın içinin de temiz ve tozsuz olması önemlidir. Bundan dolayı, takmadan önce, küçük çaplı bir temizlik yapmak iyi olacaktır.  Eski ekran kartını çıkardıktan sonra, aynı yere yenisi takılır ve çıkarılan vidalar, tekrar sabitlenir. Kart için daha fazla bir güç ihtiyacı hissedilebilir. Bunun için farklı güç sağlama girişleri vardır. Ekran kartının güç veren kablolarını, yeni takılan ekran kartının voltaj girişlerine takmak, doğru olacaktır. Bilgisayarlar için, ekran kartı çok önemlidir.  

PC’ ler de Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı satın almadan önce, ilk olarak kullanım maksadı mı bilmek, doğru bir ürün seçmeyi sağlar. Eğer bilgisayara günlük temel olarak ihtiyaç duyuluyor ve grafik, tasarım gibi konular hakkında fazla bir beklentiye sahip değilseniz, başlangıç seviyesinde olan ekran kartları uygun  olacaktır. Özellikle Nvidia ile AMD’ nın çıkardığı ekran kartlarını, kolaylıkla bulabilirsiniz. Ürünler farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. Bu ekran kartları ile 3D boyutlu oyunları oynamak zordur.

Sadece iki boyutlu oyunlar oynanabilir. Eğer ciddi bir oyun sever iseniz, bilgisayarınız yüksek bir ekran özelliğine sahip ve HD ekran ise daha yüksek özelliklere sahip bir ekran kartı takmak gerekir. Bazı oyunların grafik detayı fazladır ve daha yüksek çözünürlük ister. Ekran kartının segmenti arttıkça,  işlemci ve görüntünün de kalitesi artar. Ayrıca oyun oynamak daha zevkli bir hale gelebilir. Yani ekran kartı, bir fiyat performans ürünüdür, denilebilir. Ne kadar para harcarsınız, o kadar iyi bir kart alabilirsiniz.

Eğer profesyonel bir grafik tasarımcısı ya da 3D baskılar yapan biri iseniz, ya da düzenli olarak video hazırlamanız gerekiyorsa, bunları en etkili şekilde ve kısa sürede hazırlamak, ekran kartına bağlıdır.  Mümkün olduğunca markaların profesyonel olan kartlarından seçim yapmak gerekir. Her zaman, fiyatı yüksek olan ürünler, performans açısından daha çok bekleneni karşılar. Ayrıca tüm işlemleri, dsh hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Video, film ya da tasarımsal bu sayede daha hızlı biter.

ekran-karti-ozellikleri

Kripto Para Madenciliğinde Ekran Kartı

Özellikle geçen yıl, teknoloji dünyasını kapsayan bir problem yaşandı. En çok üretim yapan firmalar, ekran kartı konusunda ürün sıkıntısı yaşadılar. Yani stoklar çabuk tükendi. Birçok araştırma yapıldıktan sonra, ortaya dijital paranın önemi çıkmış oldu.  AMD’ nın ürettiği serilerden olan RX 400 serisi, özellikle video ve oyunlarda yüksek bir başarıya sahip olduğu için, değişik birçok özelliği vardır. Kripto para madenciliğinde önemli bir performansa sahiptir.

Ekran kartlarından RX 570 ile RX 580 serileri, harika bir kaliteye sahip oldukları için, çok kısa bir süre de tükenmiştir. Bu da stok açısından zorluk yaratmıştır. Bu kartlar bir süre, piyasa da bulunamamıştır. Piyasa da olmadığı için, bitcoin gibi platformlarda satılmaya başlamıştır. Ayrıca kripto para madenciliğinde de satışı olmuştur.

hosting

En Süper Ekran Kartları Nelerdir?

Bir bilgisayarın en önemli parçası ve olmazsa olmazı, ekran kartıdır. Yani ekrandaki kalite, çözünürlük gibi faktörler, bilgisayarın da performans ve kalitesini on plana çıkarır. Bilgisayardan istenilen verimi alabilmek için, ekran kartının kaliteli ve donanımlı olması gerekir. Bunun için en iyi kartlara göz atmak gerekir. Ekran kartları alınırken, kesinlikle ucuz fiyata kalitesiz ürün alınmaması gerekir. Özellikle oyun severler için, bu kartlar önemlidir.

Ekran kartlarının birçoğu oyunlara paralel olarak üretilir. Genelde fiyatları pahalıdır. Tavsiye edilen ürünlerin hepsi, yüksek kalitede olan kartlardır. Performansı iyi olan kartlar, kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatır. Aynı zamanda uzun süre kullanılabilir. Ekran kartları satışın da bir rekabet durumu vardır. En çok AMD ve Nvidia arasında satış vardır. Fakat Nvidia ürünleri bir seviye daha üstte yer alır, denilebilir. Satışı da AMD’ yi geçer.

ekran-kartlari
  • Nvidia: En süper ekran kartları arasında ilk sırada yer alan Nvidia modeller arasında ilk olarak dikkat çeken model,  ara birim bağlantısı 3.0 × 16 olan Quadro RTX 6000 olan modeldir. Diğer kartlardan özellikleri ile ayrılır. Bellek hızı oldukça yüksektir. 1750 MHz bellek hızı ve 1440 çekirdek hızına sahiptir.
  • Nvidia Titan RTx: İş odaklı olan bir karttır. Diğer modellerle aynı bağlantılara sahiptir. Ayrıca tasarımı farklı ve güzeldir. Ekstra olarak, OpenGL özelliği bulunur. Bellek hızı 1750’ dir.
  • Nvidia Titan V: Titan serisi içinde en güçlü grafik tasarımına sahip olan modeldir. Bu Nvidia yetkilileri tarafından da net olarak verilmiş olan bir bilgidir. Özellikle masaüstü bilgisayarlar için uygundur. OpenGL 4.6 özelliğine de sahip bir modeldir.
  • Nvidia Force Rtx: Oyun dünyası için en çok tercih edilen ekran kartı modelidir. Rtx serisi içinde en fazla dikkat çeken modellerden biridir. Bellek hızı 1570 iken, çekirdek hızı ise 1515’ dir.
  • Nvidia Quadro: Ekran kartları arasında, fiyatı en yüksek olan modellerden biridir.  Oldukça güçlü bir belleğe ve hıza sahiptir. Ara birim bağlantısı diğerleri ile aynıdır. 48 GB bellek kartına sahiptir.
  • Nvidia Force Rtx 2080: Herkesin almak istediği, özellikle oyuns evelerin favorisi olan bu kart, listenin başında yer alıyor, denilebilir. Daha önce yapılan araştırmalar bunu göstermiştir. Rtx 30 serisinin ardından biraz gerilemiştir. Fiyatı daha ekonomiktir, ayrıca performansı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WooCommerce | WordPress ile E-Ticaret Sitesi Açın

Domain Nedir?