Web Hosting Nedir? Hosting Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bugünün olmazsa olmaz teknolojisi İnternet, bilinmesi faydalı olan diğer kavramları da beraberinde getiriyor. Web hosting ise bu kavramların başında geliyor. Ancak hosting kelimesini anlamak için öncelikle sunucu kavramının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Sunucu, ağ iletişimi için gerekli olan veriyi depolayan büyük bilgisayarlar bütününe verilen isim olarak tanımlanıyor.

web-hosting-nedir

Hosting Nedir?

Hosting İngilizce bir kelime olup, dilimizde barındırmak anlamına geliyor. Kavram olarak ise internet üzerindeki herhangi bir verinin depolandığı belirli bir alanı temsil ediyor. İnternet üzerinde ulaşabildiğimiz her verinin bir depo alanı ve o alanın da bir adı bulunuyor. Web barındırma, sunucular üzerinde belirli bir veri için ayrılmış olan alan anlamına geliyor.

Hosting Ne İşe Yarar?

Bir web sitesine ait fotoğrafların, yazıların ve ilgili tüm dosyaların saklanması hosting sayesinde mümkün oluyor. Örneğin, bir kişi web sitesi oluşturmak istediği zaman, bir web host  firması aracılığıyla belirli bir sunucu alanını kiralıyor ve böylelikle oluşturduğu web sitesine ait içeriklerin internet üzerinde aktif şekilde dolaşımını sağlayabiliyor.

web-hosting-satin-almak

Web Hosting Neden Alınır?

Hosting satın almak bir veriyi İnternet üzerinde görüntüleyebilmek için gerekli adımların başında yer alıyor. Domain ya da dilimizdeki adıyla alan adı girilerek ulaşılan web siteleri, web barındırma aracılığıyla internet üzerinde görüntülenebiliyor. Sunucular, ağlar arası iletişimde birbiriyle veri alışverişi yapıyor ve çağırılan bilgi, hosting üzerinde depolanan verinin transferiyle gerçekleşiyor.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Oluşturulmak istenen web sitesinin türüne uygun bir web host almak, hem kullanım kolaylığı hem de hedef odaklı bir performans sağlıyor. Büyük projeler için sınırsız bir hosting, WordPress tabanlı bir blog sitesi için wordpress hosting, arama motoru optmizasyonunu önemseyen kullanıcılar için de SEO hosting, web host çeşitlerine örnek olabilir.

web-barındırma-servisi

Sınırsız Web Hosting

Limitsiz web sitesi barındırma imkanı sağlayan sınırsız hosting türü, özellikle büyük ve birden fazla web sitesini aynı anda yürüten kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Web host içerisinde limitsiz sunulan disk alanı, web siteleri için yüklenen fotoğrafları, dosyaları sınırlandırmamış oluyor. Örneğin özellikle kaliteli fotoğraflar sergileyen bir fotoğrafçı için sınırsız disk alanı önemli bir kriter olabiliyor.

sinirsiz-hosting

Sınırsız hosting türünün sağladığı imkanlardan biri de kotasız trafik oluyor. Limitsiz trafik imkanı web sitesinin hızlı görüntülenmesini sağlamış oluyor. Bir diğer özellik olan subdomain oluşturmak büyük web sitelerini bölümlere ayırmak için kullanılıyor. Limitsiz e-posta ise özellikle çok kullanıcılı web siteleri için kolaylık sağlayan hosting özellikleri arasında yer alıyor.

WordPress Web Hosting

WordPress, temelde blog sitesi kurmak isteyen kullanıcılar için geliştiriliyor. Ancak barındırdığı eklentiler ve sağladığı kolaylıklarla web sitesi oluşturmak isteyen kullanıcıların dikkatini çekiyor. Eklentilerin fazla olması kolaylık sağlamasının yanında normalin üzerinde alan kaplaması hosting performansını etkiliyor. Böyelikle Linux tabanlı sunucularda yer almaya başlayarak WordPress hosting türü oluşuyor ve sistemin performansı üst düzeylere çıkartılıyor.

web-hosting-satin-al

WordPress uyumlu bir hosting almak kurulumu da beraberinde getiriyor. Hosting alındığı esnada tercih edilen alan adı ve eklentilerle birlikte WordPress sistemine direkt giriş yapılarak web sitesi kurmak da mümkün oluyor. Sıstemin sağladığı güvenlik tercihleri, SEO eklentisi ve şablonlar, WordPress hosting özellikleri arasında yer alıyor.

Kurumsal Hosting

Bugün bir markanın müşterisi, markaların web sitesine göre o kurumun performansını değerlendiriyor. Kurumsal bir şirket için web sitesinin olabilecek en üst düzeyde hızlı ve güvenli olması, o şirketin değeri açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Kurumsal hosting ise bu noktada normal bir web barındırma hizmetinden ayrılarak şirket web siteleri için performans odaklı özellikler getiriyor.

Depolama için disk alanının SSD olması, kurumsal hosting özellikleri içerisinde önemli bir rol oynuyor. Bu sayede şirket web siteleri yüksek hızlı bir performansa sahip oluyor. Yüksek güvenlik duvarları ise kurumsal hosting özellikleri arasında önemli bir yer ediniyor. Detaylı yedekleme seçenekleri, kurumsal e-posta desteği, antispam gibi destekler ise şirket kullanıcıları için kolaylık sağlıyor.

Bayi Hosting

Hosting firması üzerinden Windows ya da Linux tabanlı hosting satın alarak, kendi müşterilerine web barındırma hizmeti vermek isteyen kullanıcılar için tasarlanan bayi hosting, geniş bir kullanım ağı sunuyor. Genel olarak müşterisine web sitesi oluşturup site panelini kendi yönetecek olan web tasarımcı, yazılım geliştirici ya da serbest çalışanlar tarafından tercih ediliyor.

reseller-hosting-nedir

Disk alanının tercihlere göre değişmesinin yanında normal bir web hosting hizmetine göre geniş bir disk alanı sunan bayi hosting, birden fazla web sitesine de izin veriyor. Bayi hosting türünü diğer web host türlerinden ayıran özellikler ise alt kullanıcılar izleme, hesaplarını yönetme, şifre ve veri alan belirleme gibi yönetim özellikleri oluyor.

SEO Hosting

İngilizce kelime anlamı Search Engine Optimization(SEO), dilimizde ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen kavram, bugün bir web sitesinin İnternet üzerindeki görünürlüğünde önemli rol oynuyor. SEO Hosting ise genel olarak SEO uzmanları tarafından tercih edilen web host türü oluyor. Üzerinde çalışılan  web sitesinin tamamen SEO odaklı çalışması ve yönetilmesi sağlanıyor.

limitsiz-hosting

Hosting ağı içerisinde farklı IP adres aralığına sahip olarak diğer hosting türlerinden ayrılıyor ve böylelikle arama motorlarında kolay şekilde üst sıralara çıkabilmeyi sağlıyor. SEO web barındırma türünün önemli bir diğer özelliği ise backlink konusunda destek vermesi oluyor. Site içerisinde birden çok backlink verilebildiği için hem maliyet azalıyor hem de SEO konusunda kolayca ilerleme kaydedilebiliyor.

Mail Hosting

Genel olarak kurumsal şirketler tarafından tercih edilen mail hosting hem çalışanlar arasındaki yazışma trafiğini hem de dışarıdan gelen yazışma ve belgeleri yönetmek için kullanılıyor. Rutin yedeklemelerle yazışmaları depolayan mail hosting türünde diğer hosting türlerinden farklı olarak bir web sitesi olmasa dahi hosting satın almak mümkün olabiliyor.

mail-hosting-nedir

Mail Hosting türünü diğer web hosting türlerinden ayıran bir özellik de yazışma yoğunluğu sebebiyle trafik hızı oluyor. Disk alanının geniş tutulması sayesinde kesintisiz ve hızlı bir trafik ağı oluşuyor. Tüm şirket yazışma ve belgelerinin tek bir alanda depolanması yüksek güvenlik duvarı desteğini getiriyor. Mail hosting e-posta yönetim deneyimiyle şirketlerin yönetim ağını üst düzeye çıkarmış oluyor.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting satın almadan önce ilk adım olarak hangi tür bir web sitesi oluşturulacağının belirlenmesi gerekiyor. Web sitesinin konusu ve amacının belirli olması hem hosting firması seçerken hem de hosting türünde belirleyici etken oluyor. Web sitesinin türü ve kurgusu belirlendikten sonra ise geriye önemli birkaç etken kalıyor.

Web barındırma hizmeti alımında önemsenecek etkenlerden biri olan işlemci desteği, web sitesinin trafik hızını doğrudan etkilediği için hosting firması tarafından sağlanan işlemci desteğinin yoğunluğu önem taşıyor. Dikkat edilmesi gereken hususlardan diğeri ise RAM boyutunun ölçeği oluyor. Hosting özellikleri arasında önemli bir yeri olan RAM kapasitesi, web sitesinin açılış hızını etkiliyor.

web-hosting-ozellikleri

Hosting firması tarafından belirlenen disk alanı, web sitesine ait tüm yazılı içeriklerin, fotoğraf ve dosyaların, web sitesinin İnternet üzerinde aktif kaldığı süre boyunca kaplayacağı alanı temsil ediyor. Hosting alımında disk alanı mail kapasitesine de dahil olduğu için hesaplama yaparken disk boyutunu ortalamanın üzerinde olarak belirlemek faydalı olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

IP Nedir? IP Adresi Sorgulama ve Bulma