Huawei Elektrikli Araba Üretimi İçin 1 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor

Teknolojinin oldukça gelişmesi artık her ortamda kendini gösteriyor. Bu, ev ortamındaki kullandığımız ürünlerden sokakta gördüğümüz arabaya kadar kendini ortaya koyuyor. Gün geçtikçe daha kullanılır, daha konforlu, daha ekonomik ve daha doğa dostu arabalar tasarlayıp üretiliyor. Bunlardan biri de Huawei elektrikli araba olarak insanlığa hizmet için tasarlanmaya başlıyor.

huawei-Elektrikli-Araba

Yeni araba çeşidi diye nitelendirebileceğimiz elektrikli arabalar kulağımıza sıkça gelmektedir. Apple, Xiaomi ve daha pek çok büyük şirket bu işe giriş yaptı. Gelişen sektör karşısında yükselmeyi tercih eden ve yenilikleri takip etmeye çalışan bu büyük şirketlerden biri de Huawei oluyor. Bu uğurda 1 milyar dolar yatırmayı da göze almış durumda. Böylece bu işte ben de varım diyerek adımını atıyor.

Huawei bir cep telefonu markası olarak bilinse de Tesla’ya kafa tutacak kadar güçlüyüm diyor. Çin’de kurulan üç şirket ile ortak hareket ederek planını ortaya sunuyor. Planladığı araba ise otonom teknolojisinde oldukça iyi. Bu alanda en iyisi olacağını da iddia ediyor. Üretmeyi düşündüğü arabanın elektrikli ve sürücüsüz olduğunu söylüyor. Gerçekten de bu piyasaya iddialı bir şekilde giriyor. Huawei elektrikli araba en iyisi olsun istiyor.

Eric Xu, bu şirketin yönetim kurulunda bulunan ve başkan yardımcısı olan önemli biri. Onun ifadesine göre ise otonom şekilde araba uzun süre yol alabiliyor. Yani sürücüsüz bir şekilde 1000 km ve daha fazla gidebiliyor. Görüldüğü üzere Huawei iddialarının arkasında yer alıp altını da dolduruyor.

hosting kampanya

Huawei Elektrikli Araba Ne Zaman Çıkacak?

Yıllar önce imkansız görülen ve kulağa çılgınca gelen gelişmeler artık sıradanlaşmaktadır. Bunlardan biri de elektrikli arabalar diyebiliriz. Doğa dostu olarak tabir edilen bir teknoloji ürünü olarak üretiliyor. Bunu da sıfır karbon ayak izi ile sağlıyor. Her ne kadar 200 yıl öncesine dayansa da günümüzde gerçek biçimini bulduğu düşünülüyor.

Yakıt deposu olmayan bu taşıtlar, pil ve batarya bulunduruyor. Böylece şarj etmek de mümkün oluyor. Sadece elektrik ile değil fren ile de şarj oluyor. Yani her frene basıldığında şarj olmaya devam ediyor. Yakıtı elektrik olduğu için egzoz parçasına da gerek duymuyor.

huawei-Elektrikli-araclari

Her açıdan oldukça kullanışlı olan bu arabaların yeni imalatçısı ise Huawei olmakta. Kendine has bir araba tasarlamayı planlayıp ve daha öncekilerin çok daha ilerisine gittiğini savunmakta. Her yıl Çin içlerinde 30 milyon araba imal ettiklerini söyleyerek bu işten çok para kazanacaklarında sinyalini veriyor.

Son yıllarda üretim konusunda ve 5G teknolojisinde ilerleme konusunda duraklama yaşamakta olduğunu kabul ediyor. Bu duraklamanın elektrikli araba ile tersine döndüreceklerini savunuyor. Her aşaması için büyük yatırımlar yapmakta ve büyük bir çıkış yapmayı hedeflemektedir.

Peki Huawei elektrikli araba ne zaman piyasadaki yerini alacak? Akıllarda şu anda bu soru bulunmaktadır. Bu sorunun cevabı ise 2021 yılı şeklinde söylenmektedir. Çin kaynaklı olan bu araçların büyük bir ilgi ile karşılanacağı bir gerçek. Changan Automobile ile diğer üç üreticinin birleşerek çıkarmak istedikleri bu araba sadece Çin’de satsa bile oldukça kazançlı olacağa benziyor.

Önümüzdeki beş yılda ise çok daha fazlası planlanmakta. 25 Huawei otonom araba modelinin çıkarılması düşünülüyor. Akıllı enerjinin akıllı yaşama dönüştürülmesi olarak nitelendirilen bu arabalar dünya ekonomisini de etkileyeceğe benziyor.

huawei-otonom-araclari

Huawei Elektrikli Arabaların Özellikleri Neler Olacak?

Çok konuşulan bu arabalar nasıl özelliklere sahip? Nasıl kullanılıyor? Normal arabalardan farkı nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu sorular bu günlerde en çok merak edilen sorular içinde olmakta. Tüm bu soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Bu piyasaya yeni girecek olan Huawei elektrikli araba rakiplerinden daha ilerde olduğunu savunmakta. Bunu destekleyen sağlam kanıtları da bulunmaktadır. Öncelik ile otonom teknoloji bağlamında en iyisi olduğunu savunuyor. Diğerlerinden daha uzun süre, sürücüsüz olarak yol alabilecek. Uzunluktan kastımız ise 1000 km üzerinde bir yol olmakta. Bu konuda şu anda olanların en iyisi denilmekte.

huawei-otonom-araba

Diğer özellikleri ise isminden de anlaşılacağı üzere elektrik ile çalışıyor olması. Huawei elektrikli araba yakıt deposu bulundurmamakta ve bunun yerine şarj alanı bulundurmakta. Bu batarya ya da pil olarak tabir edilmekte. Diğer taşıtlara göre avantajları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde verimli olması, alınmaması, çift yön olarak işleyebilmesi bulunmaktadır.

Avantajları içerisinde yakıt tasarrufunun olması da vardır. Elektrik diğer yakınlardan hem daha uygun hem daha tasarruflu olmaktadır. Şarj süreleri ise oldukça çabuk olmaktadır. 40-45 dakikada %100 dolmaktadır. Yalnız bunu evde yaparsanız bir gün sürebilmektedir. Diğer yakıtlar gibi doğaya zarar vermemektedir. Bu neden ile de doğa dostu arabalar olarak tabir edilmektedir. Bu konuda o kadar iyidir ki sıfır karbon ayak izi olarak söylenmektedir.

Rakiplerine açık ara fark attığını ifade eden Huawei elektrikli araba, bu aracını 2021 yılında çıkarmayı planlanmaktadır. Teknolojiye yeni bir bakış açısı kazandıran ve olmazı olduran bu arabalar geleceğin taşıtları olmaktadır. Hem konfor hem yenilik hem doğa dostu olması ile dünyanın geleceğine de katkı sağlayacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Clubhouse Android Uygulaması Geliyor

Huawei Türkiye Yatırımları – Huawei’den 520 Milyon TL Yatırım