Instagram Story Altyazı Güncellemesi Geldi

Günümüzde adından en çok söz ettiren Instagram, hikayeler bölümüne alt yazı özelliğini ekleyerek bir yeniliğe daha imza attı. Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu Instagram story altyazı çıkartması ne işe yarıyor, nasıl çalışıyor?

İlk olarak işitme engelli kullanıcıların da Instagram’a dahil olabilmesini sağlayan çıkartma, hikayedeki videoda yer alan konuşmaların otomatik olarak yazıya dökülmesi prensibiyle çalışıyor.

instagram story altyazı

Aynı zamanda yabancı dillerdeki konuşmaları da bir nebze anlaşılabilir kılıyor. Bu özellik elbette Instagramı sessiz kullanmayı sevenler için de güzel bir ayrıcalık. Bu özelliğin çıkmasının ardından Instagram kullanıcıları “Instagram story altyazı Nasıl Eklenir?” şeklinde sorular sormakta ve araştırmaktadır. Instagram story altyazı ekleme için gereken tüm detaylar haberimizde yer almaktadır. 

Instagram Story Altyazı Nasıl Eklenir?

Günümüzde en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, görüntü üzerine kurulu bir sisteme sahiptir. Kullanıcı deneyimlerini en üst seviyelere yükseltmek adına daima kendini geliştirmeye ve yeni eklentiler çıkartmaya devam ediyor.

Son aylarda Instagram’ın alt yazı çıkartması üzerinde çalışmalar yaptığı günleme gelmişti. Artık Instagram hikayeler alt yazı çıkartması ile videodaki konuşma içeriklerini alt yazı haline getirebilen bir çıkartmayı resmi olarak ilan etti. En çok zaman geçirilen sosyal medya uygulamalarından birisi olan ve daha önceden IGTV ve Threads uygulamaları için altyazı özelliği üreten Instagram, bahsi geçen özelliği hikayelere de getirerek Instagram story altyazı özelliğini duyurdu. Bu özellik şimdilik yalnızca İngilizce dilini desteklerken, diğer dil desteklerinin eklenmesi de çok yakın gözüküyor.

Hikayelerde sesten pek hoşlanmayan kullanıcılar ve işitme engelliler için oldukça kullanışlı bir özellik olan Instagram hikayeler alt yazı çıkartması, videodaki konuşmalardan dökülen yazı için metin fontu, büyüklüğü, rengi gibi çeşitli kişiselleştirme seçenekleri sunarak en iyi deneyimi sunmaya çalışıyor. Ancak özelliğin yeni olması sebebiyle bazı durumlarda yazım ve imla hatası meydana gelebilir. Bu durumda Instagram story altyazı eklemek kullanıcıların yazım ve imla hatalarını fark ettiği zaman değiştirme ve iyileştirmelerine izin veriyor.

story altyazı ekleme

Instagram hikayeler alt yazı çıkartması, Instagramda hikaye çektiğimizde gelen ekranda, diğer çıkartmaların yer aldığı kısımda bulunuyor.  Hikayenize Instagram hikayeler alt yazı çıkartması eklemeniz durumunda, konuşma ile eş zamanlı olarak alt yazı da görünüyor.

Bunların yanı sıra Instagram’dan önce pek çok platform story altyazı özelliğini eklemişti. Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams bu platformların başında geliyor. Alt yazı özelliğinin kullanımı en çok artıran şey ise geçtiğimiz yıl ortaya ıkan Covid-19 pandemisi. Pandemi dolayısıyla insanların daha çok vakit geçirdiği bu platformlar video konferansları yapılırken sağladığı alt yazı desteği ile insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Bu alanda en büyük yeniliklerden birini de kısa sürede dünya çapında ün salmış olan TikTok uygulaması gerçekleştirdi. İngilizce ve Japonca dil seçenekleri ile otomatik alt yazı desteği oluşturdu ve kullanıcılarına sundu.

Diğer Instagram Hikayeler Özellikleri Neler?

Başlangıçta sadece fotoğrafların paylaşıldığı sosyal medya platformu Instagram, günden güne kendini iyileştirmeye devam ediyor. Sonraları hikayeler eklentisinin ortaya çıkması ile birlikte bu alanda da değişimi sürdürüyor.

Her geçen gün kalitesi artan Instagram hikayelerinde yer alan özellikler arasında gifler, çıkartmalar, anketler ve soru sorma özellikleri gibi pek çok detay ile içerik zenginleştirmek mümkün. Ayrıca boomerang özelliği ile hareketli bir fotoğraf çekebilirsiniz. Buna ek olarak arka plan rengini fotoğrafın içinden seçebileceğiniz gibi renk paleti ile de değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anneler Günü İçin Özel Teknoloji Hediyeleri 2021 – Anneler Gününde Ne Alınır?

Intel Tiger Lake-H İşlemcilerin Özellikleri Sızdırıldı