Intel Tiger Lake-H İşlemcilerin Özellikleri Sızdırıldı

H serisinin piyasaya sürülmesi beklenirken HD Tecnologia tarafından Intel Tiger Lake-H işlemci özelliklerinin görseller halinde sızdırılması şok etkisi yarattı. Var olan çeşitli görsellerde işlemcilerin hangi özelliklere sahip olacağı net şekilde görülebiliyor.

Intel Tiger Lake-H işlemci

Kesinlik kazanan bu özelliklerin incelenmesi mümkün olurken kıyaslamaları da beraberinde getirdi. Resmi tanıtım görsellerinden anlaşıldığına göre Intel Tiger Lake-H işlemci adından söz ettirecek. Listede İ9-11950H ve yine İ7-11600H işlemcileri bulunmadığını ise belirtmek de fayda var. Bu ikisini paranteze alıp bekleterek diğerlerine bir bakış atılabilir.

Intel Tiger Lake-H İşlemcilerin Özellikleri Nelerdir?

10.nesle kıyasla watt başı performans açısından iyileştirmelerin etkisi fazla. Hızlı SSD durumları da yine dizüstü bilgisayarlara güçlü yansıyacak durumda. PC Gen4 ise harici ekran kartlarının sahip olduğu imkanları daha da artıracak. Çözünürlük özelinde de yine bilgileri sızdırılan görsellerle elde etmek mümkün olurken Intel Tiger Lake-H serisi işlemci artık ortaya çıktı.

Bakıldığında FHD 369 Hz işlemciler kendisini 4K çözünürlükte de 120 Hz ile gösterecek. Hız aşırtma yapılmasının söz konusu olduğu 11980HK 5.0GHz ile amiral gemi unvanını devam ettiriyor. Yeni işlemci bilgisayarlarına dair de bilgiler azımsanmayacak kadar çok. Bilgisayarlarda 1000 nit parlaklık planlanmış ve ekran büyüklüğü de 17 inç ile yeterli hale getirilmiş. Grafik kart durumlarında ise Intel Tiger Lake H işlemci GeForce RTX 30 serisi öne çıkıyor. Yine Quadro RTX 5000 de işlemcilerin listelendiği bilgisayarların ortaya çıkanları arasında.

Hem çekirdek sayılarının durumları hem de frekans hızları da Intel Tiger Lake H işlemci orijinal görsellerinde açığa çıkarılmıştır. Sızdırılanlar arasında olup bu alanda da Intel farkını görebilmek çok daha zor olmayacak. Mobil pazarın önemli olduğu hemen her otorite tarafından vurgulanırken bunun kaybedilmesi riskini de henüz göze alamıyorlar. BU kapsamda Intel, AMD çekirdek sayısında artışa giderken İ5 özelinde 6 çekirdek/12 izlek var. Hem İ7 hem de İ9 ise 8 çekirdek sayısı ve 16 izlek sahibi olarak özelliklerini geliştirmiş.

tiger-lake.jpg

Halihazırda Intel Tiger Lake-H işlemci görsellerinde ise bazı eksik detaylar söz konusu. Bunların başında İ7-11600H gelirken İ9-11950H ile ilgili de yine çekirdek sayıları belirtilmemiş. Bunlara dair ne zaman gelir sorusu da yanıtsız kalıyor. Ancak yine de sızıntılara bakıldığında 6 çekirdek/ 12 izlek birkaç adım önde duruyor. İ5 özelinde ise 6 çekirdek oldukça yeterli görülürken orta seviye oyunculuk katkısının daha ileri noktalara taşınacağı da kesin.

Değerlendirilen Intel Tiger Lake H işlemci özellikleri çerçevesinde belki de en dikkat çekenler arasında geniş bağlantı seçenekleri bulunuyor. İşlemcilerde WİFİ 6E desteğinin etkisi de net bir şekilde farkını ortaya koyacak. Bunu destekleyici olan Thunderbolt 4 ise farklı bir noktaya işlemcileri taşıyacak teknolojik yapıya sahip. Bunların etkileri şimdiden en merak edilenlerden olmayı da başardı.

Oyun çerçevesinde de yine özellikler arasında kıyaslamaları yapmak yanlış olmayacak. Ryzen 9 5900HS ile girdiği karşılaştırmalarda üstün çıkan taraf İ5-11400H olurken yedi oyundan dördünde farkını konuşturmuş. Yine Intel Tiger Lake-H işlemci farkları firma tarafından kafa patlatılan unsurlar arasında kendisine yer bulmuş.

Intel Tiger Lake-H İşlemci Tanıtımı

Tanıtım durumlarının Mayıs ayı içerisinde olabileceği de yine görsellerle elde edilen bilgilerden. Bununla beraber Intel Tiger Lake H işlemci fiyat durumları performansla netlik kazanacak. Bakıldığında 10nm üretim etkisiyle sorunsuz bir iyi performans olduğunu söylemek hakkını vermek olacaktır. Burada yüksek ücretlendirme yorumlarına da bakılabilir. Performansın çok az yükselmesinden dolayı daha fazla ücret ödeme noktasında ise kullanıcıların isteksizliği biliniyor. Gelişmelerin bu şekilde elde edilmesi neyi değiştirir bilinmez ama piyasaya sürülmesiyle birlikte Intel Tiger Lake-H işlemci özelliklerinin neler değiştireceğini yakın zamanda göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Story Altyazı Güncellemesi Geldi

Microsoft Build Etkinliği İçin Tarihi Belli Oldu – 2021