Mail Marketing Nedir? Etkili Mailing Taktikleri Nelerdir?

Günlük hayatta pek çok marka sizlere indirim ya da kampanya maili gönderir. İşte tüm bunlar mail marketing denen bir çatı altında gerçekleştirilen mesaj iletimleridir. Markalar belirli bir hedef kitle belirler ve bu anlamda da sizlere en etkin pazarlama teknikleri ile ürünlerini mail yoluyla satmaya çalışırlar.

hosting
eposta-pazarlamasi-nedir

Mail Nedir?

Hepinizin kullandığı ve gün içerisinde belirli aralıklarla kontrol ettiği mailler, artık gündelik hayatın temelinde yer almaya başladı. İletişim konusunda internette eliniz, ayağınız haline gelen mailler son derece önemli bir haberleşme yolu olarak karşınıza çıkıyor. Pek çok mail platformu üzerinden kullanıcılar ister kurumsal ister özel mesajlaşmalarını gerçekleştirebilir hale geliyor.

Mail Marketing Nedir?

Mail kutunuza gün içerisinde izin vermediğiniz pek çok ileti düşebilir. Bunlar genellikle spam klasörüne düşse de reklamları barındıran ayrı klasörlerde de kendilerine yer bulabilirler. İşte bu maillerle sizlere bildirilen kampanyaların, fırsatların, tanıtım ve bilgilendirme metinlerinin tümüne e-posta pazarlaması adı verilir. Mail marketing ile e-maillerinize gönderilen bültenler belirli aralıklarla karşınıza çıkar. Bu da alışveriş kriterlerinizde rol oynar.

toplu-mail-gonderimi

E-posta üzerine düşen pek çok reklam mesajı içerisinde dikkatinizi çeken mailler olacaktır. Bunlar sizlere belirli bir miktar karşılığında hediyeler, fırsatlar sunan mesajlar olarak karşınıza çıkar. Mail içeriğinde bazen bir metin, bazen de dikkat çekici bir görsel bulundurularak kullanıcıların alışveriş stratejilerinin bu yönde etkilenmesi mail marketing yapan markaların ilk hedefi olarak ortaya koyuluyor.

Mail Marketing Stratejisi Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etkin bir mail marketing stratejisi için belirli kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edildiği müddetçe mail yoluyla pek çok alıcıya başarılı bir şekilde ulaşıp olumlu dönüşler alabilirsiniz demektir. Bu da uzun vadede işletmenizin kaliteli ürünlerini çok daha geniş bir kitleye ulaştırması ve bu kitlenin tamamen organik bir kitle olması anlamına gelecektir. Etkili bir mail marketing stratejisi oluştururken bu konular üzerinde durmak bu anlamda önemlidir:

hosting
mail-pazarlamasi-nedir

1. Müşterilerin Segmente Edilmesi

Markalar, ilgilendikleri pazarı çeşitli bölümlere ayırırlar. Bu bölümlere de ürünlerini pazarlarken çeşitli stratejiler oluştururlar. İşte markaların segmentasyon ile ilgilenen birimleri tıpkı ürünleri ayırdığı gibi müşteri tiplerini de ayırır. Müşterilerini doğru bir şekilde segmente edip mail marketing straterjilerini buna göre ayarlayan firmalar da bu anlamda mantıklı olanı yapacaklardır.

2. Çok Sık Mail Gönderilmemesi

Markalara gelen şikayetlerden en çoğu belki de reklamların gönderim sıklığıdır. Çünkü alıcı kitle, bir ürünün ne kadar reklamı yapılırsa o ürünün o kadar alınmaya ihtiyacı var diye düşünebilir. Bunun için markalar e-posta pazarlama stratejilerini düzenlerken, gönderecek oldukları mailleri kaliteli bir içerik eşliğinde düzenli aralıklarla kullanıcılara iletmelidir.

mail-marketing

3. İlgi Çekici Tasarımlar Olması

Dümdüz bir mail hiçbir kullanıcının dikkatini çekmez. Hatta çoğu zaman spama dahi düşebilir. Bundan dolayı en iyi mail, hiç şüphesiz tasarımı güzel ve göze hoş gelen mail olacaktır. E-posta pazarlaması konusunda müşterilerin en dikkatini çeken görsel ve metin birleşiminden oluşan afiş tarzı mailler olmuştur. Bundan dolayı mailing tasarım seçeneklerini bu konuyu göz önünde tutarak yeniden değerlendirmeniz son derece önemli olacaktır.

4. Bounce Maillerin Temizlenmesi

Düzenli olarak kampanya maillerini ya da etkinlikleri iletmenize rağmen sizlere dönüş yapmayan pasif mail adresleri olacaktır. Bunlar bounce mail olarak adlandırılan gruba girerler. Bu anlamda her mailing işleminden önce bu maillerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çünkü firmaya bir getirisi olmayacak ve kullanıcıyı da rahatsız edecek mailler olarak e-posta kutusuna düşecek olduğundan dolayı bu iletimler gereksiz olacaktır.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mailing tasarımı konusuna gelecek olursak ilk ve en etkili olan konu doğru başlığı bulmak olacaktır. Başlıklar son derece yaratıcı ve markayı yansıtan konularda olmalıdır. Kullanıcıların ilgisi bu anlamda çekilerek doğru bir başlık muhakkak aklınızda olmalıdır. Maillerde ilk bakılan yer olmasından dolayı etkili bir başlık sizleri her zaman e-posta açılma hedefleri konusunda öne çıkaracaktır. Mailing tasarımları konusunda başlık bu anlamda çok önemlidir.

mailing-taasrimi-nasil-yapilir

Etkili bir mail tasarımı konusunda sizler için en etkin konulardan biri de emoji kullanımı olacaktır. Markalar maillerinde renkli emojilere yer vererek dikkat çekmeyi  severler. Emojiler günlük kullanımda da son derece yaygın olarak yer bulduğu için bu konuda kullanıcılar firmaların samimiyetlerine güveneceklerdir. Bunun yanında mail tasarımı içerisinde bulunduracağınız tüketiciyi alışverişe teşvik eden ikonlar da önemlidir.

“Şimdi uygulamayı indir.” “Hemen alışverişe başla.” gibi alıcıyı harekete geçirici ikonlar başarılı bir e-posta gönderiminde mail marketing tavsiye konularından yalnızca biri olarak karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayı bunun gibi direkt olarak sayfanıza yönlendiren ikonların maillerde doğru yerde etkili bir şekilde bulunması önemlidir.

eposta-pazarlamasi-nedir

Mailing Dönüşümlerini Artırmak İçin Öneriler

Bunun yanında kullanıcıların çoğu kişiselleştirilmiş mesajlar ile alışverişlerini tamamlar. Bundan dolayı tüketicilerin sepetlerinde bıraktıkları ürünlerin hatırlatmalarından tutun da arama sonuçları ya da satın aldığı ürünlerin benzerlerine kadar satış odaklı bir strateji izlemeniz oldukça önem taşıyacaktır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçlarına yönelik ürünlere ulaşmak için firmanız ile etkileşime geçebilecektir.

1. Hedef Kitleye Ürün/Hizmet Mailinin Gönderilmesi

Hedef kitlenizi belirlediniz. Sırada onlara doğru ürünü veya hizmet mailini göndermek var. Bunun için doğru mail tasarımları ile gerekli kitleye başarılı bir şekilde mail gönderimini yapabilirsiniz. Bu konuda sizlere mailing programları da yardımcı olacaktır. Bunun için sizlere toplu mail araçları da son derece fayda sağlayabilir.

2. A/B Testi Yapılması

A/B testi genel anlamıyla ele alındığında karşılaştırma testi olarak geçer. İkili karşılaştırmalar ile maillerinizi pazarlarken bunların içerik ya da tasarım gibi konularda karşılaştırılması bu konuda değerlendirilir. Dijital anlamda yazı fontlarından renklerine pek çok alanda A/B testini başarıyla uygulayıp sonuçlarını değerlendirmeniz mümkündür.

webmail-giris

3. Mail Açma ve Tıklama Oranlarının Analizi

Mailing dönüşüm arttırma konusunda faydası olacak bir diğer konu da maillerin açılma ve tıklanma oralarının analiz edilmesidir. E-posta tıklama oranları analiz edildiğinde hangi başlığın kullanıcıların reklam maillerine tıkladığından, hangileri ile direkt olarak sayfanıza yönlendirildiğine kadar pek çok alanda değerlendirmelere varabilirsiniz demektir. Bu da şirketinizin gelişiminde önemli bir paya sahip olacaktır.

4. Spam Kontrolü

Mailler düzenli olarak açılmadığı zamanlarda ya da içerisinde SEO konusunda bir uyumsuzluk olduğu zamanlarda spam kutusuna düşebilir. Bundan dolayı maillerde mutlaka spam kontrolü yaparak marketing stratejinize bu şekilde devam etmeniz oldukça önem taşır. Bu kontrolü sağlamak sizlerin olası müşteri kayıplarından kurtulmanıza yarar sağlayacaktır.

web-mail-girisi-nasil-yapilir

E-posta Pazarlamasının İşletmeler İçin Avantajı

Artık pek çok alanda olduğu gibi ticaret alanında da internet hayatlarınızın merkezine oturdu. Bundan dolayı mailler üzerinden alınan reklam mesajları da alışveriş konusunda kararınızı etkilemeye başladı. E-posta pazarlaması da tam olarak bu konuda işletmelerin alıcılara birebir ulaşması konusunda son derece önem arz ediyor. İşletmeler bu sayede kendilerine en uygun ve en doğru müşterilerle e-mail marketing sistemleri ile kolaylıkla karşılaşabiliyor.

Nasıl ki gerçek hayattaki iziniz işinizi yürüttüğünüz, kepenkleri olan dükkanınız ise, internetteki domaininiz de sanal dünyadaki iziniz olarak işlem görüyor. Yani, doğru bir e-mail marketing yapmak, gerçek hayatta dükkana doğru çalışan almak kadar önem taşıyor. Bu da üretici ve pazarlayıcı markaların alıcılarla internet üzerinden çok daha kolay buluşmasına fayda sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arama Motoru Kaydı Nedir? Yandex ve Google Site Kayıt

Kurumsal Hosting Nedir? İşletmeler İçin Faydaları Nelerdir?