404 Not Found Hatası Ne Demek? (Çözüldü)

404 Not Found ne Demek?

İnternet dünyasında arama yapan her kullanıcının mutlaka rastladığı hata türlerinden biri 404 not found hatasıdır. İlk karşılaşıldığı anda merak uyandıran ve “404 hatası ne demek” sorusunu akıllara getiren bu hata, bazen de “404 – File or directory not found” ya da koyu puntolar ile yazılan “Not Found” cümlesi ile ekranda belirir.

404-found-sayfa-hatasi

404 hatası aslında istenilen dosyanın ilgili web sitesinin server sisteminde bulunamadığı anlamına gelir. Diğer bir deyişle, aslında kullanıcı sunuya bağlanabiliyor ancak istediğini sonuca ulaşamıyordur. Bu nedenle 404 hata sayfaları kullanıcı açısından en kullanışsız olan sayfaları ifade eder. Kullanıcılar bu hata ile karşılaştıklarında geri dönmemek üzere sayfayı terk eder.

Neden 404 Not Found Hatası Alınır?

404 hata kodunun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle hata sebebini anlamak ve uygun 404 hatası düzeltme prosedürlerini uygulamak önemlidir. Çünkü web sitesinin organik trafiğini kaybetmemek, ürün satış marjında düşüş meydana gelmesinin önüne geçmek, Google indekslemesinde problem yaşamamak adına sorun hızlı şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. 404 hata kodunu almanın sebepleri şunlardır:

404-hatasi-nasil-duzeltilir
 • 1. Yanlış yönlendirilen linkler: Web sitesine ait menülerde ya da farklı sitelerden alınan linklerde yazılımcı tarafından yanlış yönlendirilen bağlantılar 404 sorunu oluşturabilir. Bu nedenle web sayfalarına eklenen iç ve dış bağlantıların hatalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • 2. Web sitesi dosyalarının yanlış klasöre aktarılması: Sunucuda bulunan dosyalar yanlış klasöre taşınmışsa hata kodu alınabilir. Özellikle taşınma ile birlikte ilgili dosyaların dizin yolu değişmişse ve değişikliklerin de bağlantı yönlendirmeleri yapılmamışsa web sitesi içerisindeki farklı sayfalarda 404 sorunu ortaya çıkabilir.
 • 3. Sunucudan kaldırılan dosyalar: Web server servisinden silinen ya da kaldırılan dosyalar olduğu takdirde, ilgili dosyalara ait bağlantı linkleri geride kalırsa server ya da hosting servisi böyle bir dosya bulunmadığı için ziyaretçiler 404 not found hatası ile karşılaşır.
 • 4. Web sitesindeki dosya adlarının değiştirilmesi: Web sitesinde bulunan dosya uzantıları yeniden isimlendirilirse, ilgili sayfaya ulaşmaya çalışan ziyaretçiler 404 hata mesajı ile karşılaşabilir. Örneğin, web sitesinde yer alan “Hakkımızda” sayfasının adının “Biz kimiz” olarak değiştirilmesi halinde 404 hata mesajı alınabilir.
bulut sunucu

404 Error Nasıl Tespit Edilir?

404 hata tespitinin basit şekilde yapılması mümkün değildir. Çünkü temel seviye bir web tasarımında dahi yüzlerce web sayfası bulunur. Bu nedenle hata mesajlarının tespiti için web ölçümleme araçları kullanılabilir. 404 hata kodunun tespit edilmesi için en temel kriter Google‘dır. Google Webmaster Tools, Google Search Console ya da Google Analytics gibi araçlar kullanılarak hata tespiti yapılabilir.

hosting
404-hatasi-nedir

404 hatası için kullanılan birincil araç Google Webmastester Tools‘dur. Bu araca web sitesini ekleyerek hem 404 hatasını hem de diğer hataları tarama hataları alanından görebilirsiniz. Bir diğer araç olan Google Search Console ile tarama yaparsanız, benzer hatalar URL hataları sekmesinde görünecektir. Bu araçlarla sitenizi düzenli olarak kontrol edebilir, mevcut hataları görüntüleyebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.

404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 hatası tespit edilerek, sebebi belirlendikten sonra uygun yöntemleri takip ederek sorunu rahatça çözebilirsiniz. 404 hata kodu ile birlikte ilgili gerekçeler sıklıkla aranılan kaynak kaldırılmış, kaynağın ismi değiştirilmiş, sayfa silinmiş ya da kullanım dışı haline gelmiş ya da sayfanın adı değiştirilmiş gibi açıklayıcı nedenler de belirtilir.

404-not-found-hatasi

Server üzerinden silinen dosyalar ile klasörler ile ilgili en sık alınan hata 404 Internal Error sorunudur. Bu tür bir problemle karşılaştığınızda, klasör veya dosyayı farklı bağlantılara yönlendirebilirsiniz. Örneğin, site üzerinden üye kaydetmeyi sonlandırdıysanız ve farklı bir alandan üyelik alıyorsanız yönlendirme işlemini doğru sayfaya yapmalısınız. Özellikle ödeme gibi işlemlerde bu konu son derece önem arz eder.

Web sitesinde bulunan kampanya ve indirimler gibi geçici sayfalar kaldırılırsa, indekslenen linkler yok olacağından 404 hatası almak muhtemeldir. Bu tür durumların oluşmasını engellemek için kaldırılmak istenen ya da geçici olan tüm sayfalar, site içerisinde uygun bir sayfaya kalıcı olarak yönlendirilmelidir. Bunun için 301 yönlendirmesi tercih edilebilir.

Kısa süreli olsa da kapatılan ya da kaldırılan sayfalar için ziyaretçiler 404 not found hatası ile karşılaşabilir. Bunun için web sitenizdeki sayfaları kısa süreli kaldırmak ve sonra yeniden aktif etmek isterseniz, uygun bir sayfaya geçici olarak yönlendirmeniz tavsiye edilir. Bunun için 302 geçici yönlendirme yöntemini kullanabilir, sayfanın değerinin düşmesini engelleyebilirsiniz.

Site içi bağlantıların yönlendirme sistemlerinde hata varsa 404 hata mesajı alınabilir. Bu tür bir durumda web sayfalarınızın kategori, başlık, içerik ve alt başlık gibi unsurlarından hatalı olanların doğru sayfa bağlantılarıyla değiştirilmesi gereklidir. Eğer dosya yolları veya bağlantılar değiştiyse, site tamamen güncellenmelidir. Gerekli güncelleme sonrası bağlantı yolları da düzenleneceğinden 404 not found düzeltme işlemi yapılmış olur.

404-not-found-sayfa-hatasi

En sık karşılaşılan 404 hata sebeplerinden biri de dosya adının değişimidir. Web sitesi sahibi sistemdeki herhangi bir dosyanın adını değiştirmek istediğinde, ilgili değişikliğin tüm site genelinde uygulanması gerekir. Örnek vermek gerekirse, “Hizmetlerimiz” adlı dosyayı “Servislerimiz” olarak değiştirecekseniz, web sitesi genelinde sayfa yönlendirmesi bulunan tüm hizmetlerimiz ibarelerinin yeniden optimize edilmesi gereklidir.

Not Found Probleminin Dezavantajları Nelerdir?

– Kullanıcı güveninin azalması

404 not found hata mesajı aslında tüm ziyaretçileri olumsuz etkileyen bir hata kodudur. Web sitesinin hem düzenli kullanıcıları hem de potansiyel ziyaretçileri bu durumdan etkilenir. Özellikle hata birden fazla sayfada bulunuyorsa, çok daha olumsuz bir izlenim meydana gelir. Öte yandan 404 hatası ile karşılaşma sıklığı ve süresi de süreç üzerinde olumsuz etki sahibidir.

404-not-found-wallpaper

– Marka imajının zarar görmesi

404 not found hatası, markanızın imajına zarar vereceğinden kullanıcı ya da potansiyel ziyaretçi kaybı yaşamanıza neden olur. Çünkü hatanın uzun sürmesi güvenilirliği zedeleyeceğinden, kullanıcılar sitenizi zararlı ve güvenilmez olarak düşünebilir. Hatta 404 hatası nedeniyle kullanıcılar sitenin güvenlik açığı riski taşıdığını düşüneceğinden markanızdan vazgeçebilir. Bu da hem marka imajınızı zedeler hem de uzun vadede maddi kayıplar yaşatabilir.

sınırsız hosting

– SEO performansının bozulması

404 not found hatasına sahip olmanız ve durumu uzun süre düzeltmemeniz durumunda arama motorlarında sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hatayla karşılaşınca, hızla sayfadan ayrılır. Bu da hemen çıkma oranını yüzdesel olarak yükselteceğinden, sitenin değer puanı giderek düşürülür. Böylece 404 hatası nedeniyle müşteri kaybı yaşamakla kalmaz, aynı zamanda SEO performansınızı da olumsuz etkilemiş olursunuz.

– Ücretli reklam zararları

Web sitenize ziyaretçi ve müşteri çekmek için diğer sayfalara ücretli reklam verebilirsiniz. Ancak ilgili reklam bağlantılara tıklayarak sitenize yönlendirilen müşteriler 404 not found mesajı ile karşılaşınca alışveriş yapma imkânı da bulamaz. Bu durumda hem satışlarınız olumsuz olarak etkilenir hem de web sitenizin trafiği giderek azalır.

AMP Nedir? AMP Sayfa Oluşturma

AMP Nedir? AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfa, hafif ve basit bir tarama deneyimi sağlamak amacıyla Google tarafından oluşturulan bir HTML sayfasıdır. AMP sayesinde mobil kullanıcı çok daha gelişmiş içeriğe daha hızlı ulaşım, daha ilgi çekici ve daha kolay okuma sağlayabileceği deneyimlere sahip olacaktır. Daha Fazla Bilgi Al

Bunların yanı sıra sadık ve marka güvenirliği olan müşterileriniz, hatanın düzeltilmesini bekleyebilir. Ancak 404 hata kodu haftalar ya da aylar boyunca düzeltilemezse, sadık müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Bu durum potansiyel müşterileriniz için çok daha vahim bir durum yaratır. Kısacası 404 hata kodu tespit edildiği anda en kısa sürede ve en hızlı şekilde düzeltilmelidir.

2 Comments

Leave a Reply
 1. merhabalar;

  wordpress mediada silinen resimler 404 hatası veriyor. Yazı bölümlerinin üzerinde ön görselde genelde silinen resimlerim vardı. redirection eklentisi ile bu resimleri anasayfaya mı yönlendirmemiz gerekli yoksa 410 kodu ile mi yapmamız daha doğru olacaktır.

  Diğer bir sorumda URL kaldır yaparsak, iyi olur mu?

  • Merhaba, görsellerin URL’lerini varsa alakalı sayfalara/içeriklere yoksa sitenin ana sayfasına 301 ile yönlendirebilirsiniz. Bir sayfa ya da görsel siteden silinmiş olsa bile URL’nin Google dizininde bir değeri oluşuyor. Bu değeri silmek yerine yönlendirme yaparak diğer sayfalara aktarmak en doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.COM.TR Domain Kampanyası | 0,49$

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?