Site Hızlandırma İçin 5 Altın Tavsiye | Web Site Hızı Arttırma

Site Hızı Nedir?

Site hızı genellikle bir web sitesi içeriğinin tam olarak yüklenme süresini belirtir. Web site hızı olarak da isimlendirilen bu terim, kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Site hızını belirlemek için tarayıcınızın ilk bayt bilgisini alması ve içeriğin yüklenme hızı ölçülür. Bundan dolayı bazı kaynaklarda “ilk bayt zamanı” olarak da tanımlanabilir.

site-hizi-arttirma

Google gibi web tarayıcıları, sayfanızın ilkbaytı almasına kadar geçen süreyi, diğer bir tanımla site hızını, sıralama algoritması içerisinde kullanabilir. Google arama sayfasında üst sıralarda yer alabilmeniz için en önemli yollardan birisi site hızınızdır. Web sayfanıza gerçekten önem veriyor iseniz, sıralama sonuçlarında yüksek sıralarda yer almak için hızlı bir siteye ihtiyaç duyarsınız.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Web tarayıcıları, ziyaretçilerin mutsuz olacakları bir sayfaya yönelmelerini istemez. Bu nedenle web sayfanızdaki içeriğin önemi kadar sayfa açılış hızı da önem kazanır. Site hızlandırma işlemleri çeşitli şekillerde yapılabilir. Fakat bu işlemlere geçmeden önce kullanıcı deneyimini büyük derecede etkileyen bu olayın önemini anlamanız gerekir. Bu konuda yapılan araştırmalar site hızlandırma işlemlerinin bir web sayfası için önemli bir yatırım olduğunu kanıtlamaktadır.

hosting
hizli-web-sitesi

İçerikleriniz ve web sayfanızda paylaştığınız görseller çok ilgi çekici ve faydalı olabilir. Fakat bu etkenlerin ötesinde site hızlandırma işlemlerine yatırım yapmamanız web sayfanızı geride tutabilir. Site yüklenme hızınızın yavaş olması sizi Google ve benzeri web tarayıcılarının sıralamalarında oldukça geride bırakacaktır. Bu durum ise sorgulama yapan bir kullanıcının sayfanızdan haberdar olmasını engelleyebilir.

Günümüzde web sitesi sahipleri genellikle “Site hızı neden önemli?” diye sormaktadır. Site hızlandırma işlemleri Google’un sıralama algoritmaları arasında yer almanıza yardımcı olur. 200’den farklı değişkenin yer aldığı algoritma içerisinde, web sayfalarının açılış hızı da önemli bir kriter olarak ortaya çıkar. Bu algoritmaya daha iyi şekilde uyum sağlamanın en temel adımlarından bir tanesi site hızlandırma işlemleridir.

hosting kampanya
web-sitesi-hizi

Kullanıcı deneyimini derinden etkilen bu kriter şu şekilde de ifade edilmektedir; ziyaretçileri memnun etmek için mutlak şekilde hızlı bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Site hızlandırma işlemleri, ziyaretçilerin web sitenizi daha rahat bir şekilde incelemesine ve hızlı bir şekilde sitenizi kapatmamalarını sağlar. Böylelikle daha uzun süreli bir ziyaretçi istatistiği elde edebilirsiniz.

Web Sitenizin Hızı Google Sonuçlarına Doğrudan Etki Eder

En temel anlamı ile site hızlandırma işlemleri sayesinde, sitenize tıklayan ziyaretçilerin beklerken sıkılmayacağı, hızlı yüklenen sayfalar ve bilgilerle dolu bir web sitesi inşa edebilirsiniz. Site hızlandırma yatırımları, özellikle Google gibi kullanıcı deneyimini ön planda tutan web tarayıcılarında öne çıkmanıza yardımcı olur. İnsanların web sitelerinde geçirdikleri süreleri hesaplayan Google, web sayfanızı buna göre sıralar.

sitemi-nasil-hizlandirabilirim

Yavaş yüklenen bir web sayfasında kimse beklemek istemeyeceği için bu web tarayıcıları üzerindeki istatistikleriniz kötü etkilenebilir. Site hızlandırma çalışmaları ile ilgi çekici ve hızlı yüklenen sayfalar oluşturmanız, daha verimli bir performans almanızı sağlar. Site hızı konusunda kendi davranışlarınızı da örnek alabilirsiniz. Sonuçta yavaş yüklenen bir siteye girdiğinizde siz de siteyi muhtemelen kapatırsınız.

Site optimizasyonu için önemli bir konu olan site hızlandırma çalışmaları, tüm site açılış hızına etki eder. Site hızlandırma işlemleri size hedef müşteri kitlenizin daha hızlı ulaşmasını sağlar. Müşterilerinizin ürünlerinizi rahat bir şekilde incelemesine olanak verir, tarayıcı botları sitenizi daha hızlı bir şekilde tarar, Google gibi tarayıcıların sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız. Bu avantajlar sayesinde ise rakiplerinizden öne geçersiniz.

Web Sitesi Hızını Ölçme

Web sayfalarına dair oldukça fazla ölçüm aracı bulunabilir. Bunlardan en popülerleri PageSpeed Insights Tool, Web Site Page Test ve GT Metrix olarak sıralanabilir. Site hızlandırma işlemlerinizin sonuçlarını ölçebileceğiniz bu araçlar, web masterlar tarafından en güvenilir sonuçları verir. Siteniz üzerinde yaptığınız işlemlerin sonuçlarını bu araçlar yardımıyla ölçebilir ve farkı görebilirsiniz. Bu araçların sonuçları 3 farklı grupta gösterilir.

google-page-speed-insight

Low, 0-59 puan aralığını belirtir. Sayfalarınızın optimize edilmediğini gösteren bu ibare, site hızlandırma işlemleri yapmanız gerektiğini belirtir. SEO uzmanlarından yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de bu işlemleri öğrenebilirsiniz. Medium 60-79 puan aralığını belirtir. Bu ibare ise web sitenizdeki bazı noktaların performansınızı düşürdüğünü gösterebilir. Bu konuda daha dikkatli çalışmanız gerektiğini ve site hızlandırma performansı için strateji belirlemeniz gerektiğini gösterir.

Good, 80 ve üzeri aralığı belirtir. Web site hızlandırma sürecinizin ve performansınızın ortalamanın üstünde olduğunu gösterir. Bu durumda ekstra bir puan artırımı isteği olmadıkça site hızlandırma işlemleri yapılmaz. Bu puanı alabilecek kadar hızlı olan web sayfaları, arama motoru botları tarafından çok hızlı taranır. Böylelikle indeksleme sürecinde öne geçen web sayfaları daha etkili sonuçlar alır.

Site Hızına Neler Etki Eder?

Site hızı ölçüm araçları sayesinde, web sayfalarının hız sonuçlarını gören pek çok web sayfası sahibi ve yöneticisi “Site hızı nasıl artar?” ve “Sitemi nasıl hızlandırırım?” sorularını sormaktadır. Bu konuda web site hızlandırma çalışmaları çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Daha hızlı ve popüler bir web sayfası için yapabileceğiniz site hızlandırma işlemleri için 5 altın tavsiye şu şekilde sıralanabilir:

site-hiz-testi
  1. Hosting Seçimi: Web sitelerinin en temel adımlarından biri olan hosting, site hızlandırma konusunda oldukça önemlidir. Kalitesiz hizmet veren ve sürekli sunucu sıkıntıları yaşatan bir web hosting firması ile çalışmanız, web sayfanızın tüm istatistik değerlerini negatif şekilde etkiler. Bu nedenden dolayı hosting seçiminde firmanın sunduğu yüksek uptime süresine dikkat etmeniz gerekir. Bu değerin yüksek olması SEO değerlerinizi de artıracaktır.
  • Tema Seçimi: Doğru bir tema seçimi, sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasına yardımcı olur. Tasarımı ve teması iyi bir şekilde kodlanmayan web siteleri, yavaş bir şekilde açılacağı için hem SEO değerlerinizi hem de ziyaretçilerinizin deneyimini kötü etkiler. Bu adımda doğru işlemleri yapmanız sitenizin hızını artırır. Site kodlamanız içerisinde gereksiz CSS ve Java Script kodlarının bulunmamasına özen göstermelisiniz.
site-hizi-test-etme
  • Site Kodları: Sitenizin kodları, site hızlandırma işlemlerinin büyük bir parçasını oluşturur. Web sayfanızın yüklenmesindeki zamanın büyük bir kısmı, site kodlamalarınız, resimler, CCS komutları ve komut dosyasının indirilmesi ile geçer. Web sitenizin açılması sırasında çok fazla HTTP isteği varsa, siteniz yavaş yüklenebilir. İstekleri azaltmak için, yazılımı analiz ederek, dosyaları gözden geçirmeniz ve gereksiz olan komutları kaldırmanız gerekir.
  • Kullanılan Görsellerin Boyutu: Web sayfanız içerisinde kullanılan resim ve benzeri içerikler, sayfa açılma hızını önemli ölçüde etkiler. Resim ve fotoğraflar çözünürlük kalitesine göre çok büyük boyutlarda olabilir. Optimize edilmemiş ve sıkıştırılmamış olan büyük boyutlu görseller, sayfanızın çok geç yüklenmesine yol açar. Web sitenizde bulunan görselleri WP Smush, ShortPixel ve Imagify Image Optimizer gibi eklentilerle küçültebilirsiniz.
wordpress-site-hizlandirma-nasil-yapilir
  • Cache Sistemi: Cache sistemi, ziyaret etmiş olduğunuz sitelerin önbelleğe alınmış bir özetini ifade eder. Bu sistem sayesinde daha önce ziyaret ettiğiniz web sayfalarını tekrar açtığınızda daha hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Veritabanı sorgusunu azaltan bu işlem sitenize yarar sağlar. WordPress tabanlı web sitelerinde, wp hız eklentileri sayesinde sitenizin hızını artırabilirsiniz. Litespeed cache eklentisi de ücretsiz site hızlandırma yapar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayi Hosting Nedir? Reseller Hosting Özellikleri ve Fiyatı

Arama Motoru Kaydı Nedir? Yandex ve Google Site Kayıt