FrontEnd Developer Kimdir? Ne İş Yapar?

Son yıllarda teknolojide olan hızlı gelişimler yazılım dünyasının da geniş kitlelere hitap etmesini sağladı. Bunun ile beraber ise bu sektörde çalışmakta olan meslek alanları da ilgi çekmeye başladı. Özellikle web sitesi geliştirme ilk çalışma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Web sitesi geliştirme olarak ifade edilen yazılım işlemlerinde ise FrontEnd developer yani yazılım alanında hizmet veren yazılımcılar yer almaktadır.

FrontEnd developer kimdir

FrontEnd developer olarak ifade edilen yazılım geliştiricisinin Türkçe karşılığı ise öz yüz geliştiricisi olarak ifade edilmektedir. Son kullanıcı tarafından görüntülenmekte olan özellikler bir web sitesinin en önemli alanlarıdır. Ön uç öğelerinin kodlanması ve bu oluşturulması ise web sitesinin geliştirilmesinde etken olan yerlerdir. FrontEnd developer yani ön yüz geliştiricisi kullanıcı deneyiminin doğru ve hatasız olarak geliştirmek için çalışmaktadır. Hataların tespit edilmesi ve ayıklanmasının genel olarak estetiğine ve tasarımına destek sunar.

FrontEnd developer görsel bileşenler hakkında içeriklere yer verirken aynı zamanda kullanılabilirliği artıracak olan etkileşimlerinde uygulamasından sorumludur. Front-End developer yani ön yüz geliştiricisinin test etme ve da var ise hataların ayıklaması ile ilgili bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bunun ile beraber ön yüz programlama dilleri hakkında da detaylı bilgi ve kavramaya sahip olması gerekir. Otomasyondan içerik yönetim sistemine kadar birçok farklı işlev ile ilgili olarak Front-End yazılımcılar sorumluluk alarak geliştirmeyi sağlamaktadır.

Front-End yazılım görevi ise bir sitenin iskelet yapısını hazırlamak ve bu yapının da kullanıcının isteklerine göre hazırlanmasını sağlamaktadır. CSS, HTML ve JS olarak üç temel dil ile iskelet yapısının oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu dillere olan hâkimiyet ise ön yüz geliştiricisi için son derece önemlidir.

Front- End Developer maaşı ise ön yüz geliştiricisinin becerilerine ve aldıkları işlere göre değişim göstermektedir. Fakat genel olarak bakıldığında Front-End developer maaşı az olmayan bir tercih olduğu söylenebilir.

hosting

Frontend ve Backend Nedir?

FrontEnd ve backend olarak ifade edilen kavramlardan front end ön yüz geliştirici olduğunu daha önce de ifade etmiştik. Web sitesinin görsel özelliğini yani genel olarak da iskeletinin oluşturulması işlemleri front end adı ile ifade edilip ön yüz olarak adlandırılır. Ön yüz olarak ifade edilen çalışmanın arka yüzü ise back end olarak adlandırılmaktadır.

FrontEnd ve backend farkı

Ön yüz kullanıcının görmekte olduğu yüz iken backend developer ise kullanıcının görmediği alan olarak ifade edilebilir. Sistemin iskeleti frontend olmak ile beraber mimarisi de back end’ dir. Arka yüz teknolojinin uygulanması olarak yazılım geliştirici olarak da ifade edilmektedir. Ön ve arka yüz geliştiricilerinin her ikisinde de tek bir yazılım ile ilerlememektedir.

Web sitesinin düzgün çalışmasında etkili olan arka yüz olmak ile beraber ön yüz ise kullanıcıların gördüğü ve etkileşimin yer aldığı alandır. Sahnenin arka ve ön planı olarak da ifade edilebilecek olan bu iki geliştiricinin herhangi birinde yaşanan aksaklık web sitesinde de sorunun yaşanmasına neden olmaktadır

FrontEnd Yazılımcı Ne İş Yapar?

FrontEnd developer olarak ifade edilen ön yüz geliştiricisi aslında web sitesinin ön yüzünün hazırlanması ve hatalardan ayıklanarak sunulması işlemlerini gerçekleştirmektedir. Yazılım ve kodlama dillerine hâkimiyetin aradığı ön yüz geliştiricilerin bu işlemleri yaparken ise bazı özellikler eve yeteneklere sahip olması son derece önem taşımaktadır.

FrontEnd ne iş yapar

Web sitesinin iskeletinin hazırlanması ve görsel olarak da istenen düzeye sahip olması aşamadan front – end gelişicisi görev alır. Gerçekleştirilecek olan işlemler web sitesi için son derece önemli olmak ile beraber sitenin hatalardan ayıklanması içinde testlerin yapılması da gene ön yüz geliştiricisi olan FrontEnd yazılımcı tarafından gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler sonrasında ise web sitesinin sunulması tamamlanır.

Web sitesinin iskeleti önemlidir. Fakat bunun yanı sıra arka yüzünün de yani mimari yapısının da sağlam olması önemlidir. Bu sebep ile hem ön hem de arka yüzün istenen içerik ve işlevlere hitap eden özellikler ile hazırlanması durumunda istenen tasarım tamamlanarak sunulmuş olur.

Front- End Yazılımcıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

FrontEnd görülen yüzünün geliştirilmesinde ve hatasız olarak bu alanın çalışır durumda olmasından sorunludur. Tarayıcıya girilecek olan URL adresi akabinde kullanıcının karşısında çıkan ekranda tasarım, animasyon gibi tüm parçaları da birleştirerek sunmak ön yüz geliştiricisinin görevleri arasında yer almak ile beraber sistemde oluşan tüm hata ya da sıkıntılar ile ilgili de sorumluluk sahibidir.

FrontEnd backend olmak

İçerik yönetim sistemlerinden gelişmiş kod yazılımına kadar her bir detay hakkında bilgi olan ön yüz geliştiricisi birçok duruma karşıda soğukkanlı olarak müdahalenin anında ve kısa sürede yapılmasında da etkilidir. Hataların tespiti için test çalışmalarına da yer açarak sunum öncesinde sitenin tüm hatalardan ayıklanmış olarak sunulması anlamında da görev ve sorumlulukları bulunur.

Nasıl Web Front- End Geliştirici Olunur?

Web sitesinin geliştirilmesinde arka ve ön geliştiricilerden söz edilir. Arka yüz geliştiricileri sahnenin arka planında yer alan fakat tim tiyatro gösterisinin kaynağını sunan alan olarak aktarılabilir. Ön yüz ise sahnedir. Front- end developer ifadesi ise ön yüz geliştiricidir. Ön yüz geliştiricileri günümüzde son derece aranan meslekler arasında yer almak ile beraber bu kişilerinde belli bir bilgiye ve deneyime de sahip olması gerekir. Elbette sadece bilgi sahibi olmak yeterli gelmez. Bunun ile beraber yeteneğinin de bulunması önemlidir.

FrontEnd geliştirici

Front – end developer yani ön yüz geliştiricisi iş alanı ile ilgili tüm terimlere hâkim olmalıdır. Gerekli donanıma sahip olması beklentilerin de cevaplanması açısından önemlidir. Meraklı e araştırmacı bir ruha sahip olmanın yanı sıra iyi derecede yabancı dil bilinmesi ve de sorunlara anında çözüm üretebilecek olan hem bilgi hem de deneyime sahip olması gerekmektedir. Web Front – end geliştirici mesleğinin çağımızda çok fazla tercih edilmesi özellikle ön yüzün tasarım için en çok dikkat çeken alan olması kaynaklıdır.

Front- End Geliştiricide Olması Gereken Özellikler

Front – end developer olmak için birçok bilgiye gereksinim duyulmasının yanı sıra genel olarak kişinin meraklı ve araştırmacı özelliğe sahip olması gerekir. Meraklı ve araştırmayı seven kişiler ön yüz geliştirme konusunda da farklı birçok uygulamaya yer vererek en ideal olan çalışmanın hazırlanabilmesine de olanak sunar. Bu işlemlerde iyi bir Front – end developer ayrıca iyi derecede yabancı dile de hâkim olmalıdır.

FrontEnd

Front – en developer yani ön yüz geliştiricisi olmak için gerekli olan bir diğer özellik ise sorunlar karşısında kişinin anında çözüm üretebilme yetisi ve deneyimine sahip olması gelmektedir. Geliştirici program bilgileri ön yüz geliştiricisi olarak görev alacak olan kişide yer alması gereken özellikler içinde bulunur. Bunun ile birlikte elbette ki konu hakkındaki tüm terimleri bilmesi, genel olarak ön yüz geliştirme içerik çalışmaları hakkında da gerekli olan tüm işlevsellikleri de detaylı bilmesi de gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Backend Developer Kimdir? Ne İş Yapar? Backend Developer Olmak

Core Web Vitals Nedir?