Windows 10X ile Microsoft Yeni Bir Görünüme Kavuşacak

Windows yeni sürümü adı Windows 10X olacak şekilde bir diğer seçenek olarak da büyük Sun Valley yükseltmesini Windows’un yeni sürümü olarak pazarlama planı yapıyor. Ne zaman piyasaya sürüleceği belli olmayan Windows yeni sürümü için bir duyuru ya da treaser henüz yayınlanmış değil. Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Windows 10’un yeni bir sürümü ile karşımıza çıkmayı planlıyor.

Windows 10X

Windows yeni sürümü ne zaman çıkacak sorusunun hiçbir resmi yanıtı olmayıp, Microsoft henüz bu alanda bir açıklama yapmamıştır. Windows yeni sürümünün içeriği ise, henüz bir açıklama gelmediği için net olarak bilinmemektedir. Kısa zamanda Microsoft’un bu konuya bir açıklık getirmesi bekleniyor.

domain kampanya

Windows 10X Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft’un adını dünyaya duyuran işletim sistemi Windows, kullanıcılarına bilgisayar kullanırken komutları klavyede yazma mecburiyetine bir son vererek grafik arabirimleri ve görsel iletileri ile bilişim dünyasında bir devrimi gerçekleştirmiştir.

MS-DOS sürümünün ardından Kasım 1985’te piyasaya sürülen Windows, bilgisayar kullanıcılarının deneyimlerini önceki sürümlere göre çok daha basit ve keyifli bir hale getiriyordu. Teknolojinin ilerlemesiyle, Windows da her geçen gün gelişti, Microsoft Windows yeni sürüm üretmeye devam etti.

Windows 10X ne zaman çıkacak

Günümüzde kullanımı en yaygın Windows sürümleri Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 olup, bunların arasında Windows 10 başı çekmektedir. Buna ek olarak Windows’un rakipleri olan Mac Os ve Linux da her geçen gün kendilerini geliştirerek kullanıcı sayılarını git gide önemli bir derecede artırıyorlar. Neyse ki Windows işletim sistemi eskisi gibi piyasanın tek hakimi olmasa bile piyasanın yarısındaki hakimiyeti halen devam ediyor.

2020 yılının Ekim ayında yayımlanmış bir rapor, Windows 10’un 2021 yılı içerisinde büyük bir yenileme sürecine gireceğini ve sürülecek yeni ara yüzün “Sun Valley” kodu ile yayınlanacağı konusunda iddialar sunuyor. İfade edilenlere göre Microsoft, Windows yeni sürümü olan Windows 10 Sun Valley güncellemesinin yanı sıra, Windows 10X olarak adlandırılan bir yeni işletim sistemini 2021 yılının bahar aylarında kullanıma sunma planları yaparken konuya ilişkin bir duyuru yapmayı da planlıyor.

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre, Microsoft’un Nisan ve Mayıs ayları için planladığı birkaç etkinlik söz konusu. Bu etkinlikler arasında Build 2021 Geliştirici konferansında “Windows için Yenilikler” oturumu da bulunuyor.

domain kampanya
Windows 10 X güncellemesi

Buna ek olarak yayınlanan diğer bazı raporlar da Microsoft’un yakında Windows 10 Sun Valley sürümünün güncellenmesini sunacağını ve Windows 10X olması beklenen bir sürümün de Windows yeni sürümü olarak duyurulabileceğini iddia ediyor. Elbette burada geçen Windows yeni sürüm terimi, Microsoft’un Windows için tamamen yeni bir sürüm çıkarması demek değil, sadece pazarlama amaçlı kullanılan bir kelimedir.

Windows 10X Özellikleri Nelerdir?

Windows 10 Sun Valley ile ilgili gelecek güncellemesinin ya da “The New Windows” sıfatıyla gelen sürümün “Başlat Menüsü” ve “Eylem Merkezi” gibi özellikler için ara yüzü değiştireceği düşünülüyor.  Buna ek olarak Microsoft, Başlat Menüsü’ni kişiselleştirmek için isteğe bağlı düzen değişikliklerini test etmeyi sürdürüyor.

Windows 10X özellikleri nelerdir

Dosya Gezgini düzeltmesi ise oldukça uzun zamandır rafta beklerken, Windows teni sürümü Sun Valley’de de bu alanda iyileştirmeler yer alacak. Ayrıca yazılmış bazı raporlara göre, Microsoft’un Windows yeni sürümü yanı sıra eski sürümleri için de “gerçek” bir karanlık mod deneyimi sağlamaya çalıştığını öne sürerken, raporlar bu verilere dayanarak Dosya Gezgini ögesinin yeni bir karanlık mod tercih seçeneği alması yüksek bir ihtimal olarak görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elon Musk’ın Uzaydan İnternet Projesi: Starlink Uyduları

Samsung Tekirdağ’a Fabrika Kuruyor