TR alan adı için gerekli belgeler

Bazı .tr uzantılı alan adları belge ile kayıt edilmektedir.
Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki kutucuklara tıklayınız.

.TR Domain Bilgi

BTK Kuralları gereği, ".tr" uzantılı alan adları "belgeli" ve "belgesiz" olarak tahsis edilmektedir. Belgeli alan adları için iletilmesi gereken "resmi" belgeler, almak istediğiniz uzantıya göre farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki kutucuklara tıklayınız.

Gerekli Belgeler

add remove

help_outline .av.tr alan adı için gerekli belgeler

Bireysel başvurularda;

- Kayıtlı olduğu ilin barosundan alınmış avukat olduğunu gösteren güncel belgenin veya bu belgenin noter onaylı sureti.

Hukuk bürosu veya avukatlık ortaklığı için yapılan başvurularda;

- Büro veya ortaklıkta yer alan her bir avukatın kayıtlı olduğu ilin barosundan alınmış avukat olduğunu gösteren güncel belgeler veya bu belgelerin noter onaylı suretleri.

Şahsı, hukuk bürosunu veya avukat ortaklığını temsile yetkili kişi veya kişilerce yapılan başvurularda;

- Kişi veya kişilerin şahıs, hukuk bürosu veya avukat ortaklığı adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.

add remove

help_outline .bel.tr alan adı için gerekli belgeler

- Başvuru sahibi belediyenin yetkili makamı tarafından imzalanmış resmi talep yazısı.

add remove

help_outline .dr.tr alan adı için gerekli belgeler

Bir doktorun şahsı için yapılan başvurularda;

- Kişinin tıp doktorluğuna ilişkin diploma veya mezuniyet belgesinin noter onaylı sureti.

Doktor ortaklığı için yapılan başvurularda;

- Ortaklıkta yer alan her bir kişinin tıp doktorluğuna ilişkin diploma veya mezuniyet belgelerinin noter onaylı sureti.

Şahıs veya doktor ortaklığını temsile yetkili kişi veya kişilerce yapılan başvurularda;

- Kişi veya kişilerin şahıs veya doktor ortaklığı adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.

add remove

help_outline .edu.tr alan adı için gerekli belgeler

- Başvuru sahibinin yetkilisi tarafından imzalanmış talep yazısı.

- Kamu kurum ve kuruluşu olmayan tarafları temsile yetkili kişi veya kişilerce yapılan başvurularda, bu kişi veya kişilerin ilgili taraf adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.

add remove

help_outline .gov.tr alan adı için gerekli belgeler

- Başvuru sahibi kurum veya kuruluşun yetkili makamı tarafından imzalanmış resmi talep yazısı.

add remove

help_outline .k12.tr alan adı için gerekli belgeler

- Başvuru sahibinin yetkilisi tarafından imzalanmış talep yazısı.

- Kamu kurum ve kuruluşu olmayan taraflar için yetkili makamlarca verilmiş kuruluş açma izin belgesinin noter onaylı sureti.

- Kamu kurum ve kuruluşu olmayan tarafları temsile yetkili kişi veya kişilerce yapılan başvurularda, bu kişi veya kişilerin ilgili taraf adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.

add remove

help_outline .kep.tr alan adı için gerekli belgeler

- Kişi veya kişilerin ilgili KEPHS adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.

add remove

help_outline .pol.tr alan adı için gerekli belgeler

- Başvuru sahibi emniyet teşkilatı biriminin yetkili makamı tarafından imzalanmış resmi talep yazısı.

add remove

help_outline .tsk.tr alan adı için gerekli belgeler

- Genel Kurmay Başkanlığı yetkili makamı tarafından imzalanmış resmi talep yazısı.

Domain Satın Alma ve Yönetmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Domain Ne İşe Yarar?

Domain web sitenizin, internette ulaşabilmesini sağlayan, kullanıcılar sitenizi ziyaret etmesine imkan tanıyan web adresidir. www ile başlayan belirleyeceğiniz alan adı ile devam eden ve sonunda .com, .net, .org, .com.tr...vb uzantılara sahip olan web sitesi adresidir. Bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde, Chrome, Firefox ya da Opera gibi tarayıcılara, web sitesinin adresini yazmalısınız.

Domain bir diğer adı ile alan adı, benzersizdir. Her alan adının bir sahibi vardır ve kayıtlı olduğu süre boyunca başkaları tarafından satın alınamaz. Domain alma işleminin ardından, bir kaç dakika içinde alan adınız aktif olur ve bu adımdan sonra alan adınızı web sitenizde ve e-posta adreslerinde kullanabilirsiniz.

Web projelerinizi yayınlamak, e-posta hesaplarınızı markanızın adı ile oluşturmak, kurumsal kimlik çalışmalarınıza destek vermek ve kişisel markanızı oluşturmak için domain sorgulama işlemi yapabilir, en uygun fiyata domain satın alma işlemi yaparak, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en uygun alan adı fiyatları ile siz de Alastyr üzerinden hemen domain satın al.

Domain Kayıt Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan adı satın almak, hedeflediğiniz başarılara ulaşmak için en önemli adımdır. Bu nedenle alan adı alma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Domain seçimi, marka belirleme, akılda kalıcı olmasını sağlama, uzantı seçimi, domain fiyatları ve domain firması seçimi gibi pek çok önemli nokta vardır.

Domain sorgulama adımında, kayıt edilmek istenilen alan adının doğru bir şekilde yazıldığından emin olmalısınız. Domain satın alma işlemlerinde ücret iadesi bulunmamaktadır. Bu nedenle domain sorgulama ve satın alma adımlarında tescil etmek istediğiniz alan adının karakterlerini gözden geçirmeli ve hatalı bir alan adı kayıt etmemeye özen göstermelisiniz.

Mümkün Oldukça Kısa ve Akılda Kalıcı Olmalı

Kayıt edeceğiniz alan adı kullanıcıların sitenizin adını kolay hatırlaması için mümkün oldukça kısa olmalı ve akılda kalıcı kelimelerden oluşmalıdır. Marka algısı oluşturmak için seçeceğiniz alan adının kısa ve akılda kalıcı olması oldukça önemlidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, daha sonra da sitenizi ziyaret etmek istediğinde belirleyeceğiniz alan adını kolay hatırlaması gerekmektedir.

Markanızı Yansıtan Bir Alan Adı Kayıt Etmelisiniz

Eğer işlemeniz için bir alan adı satın almak istiyorsanız, hedef kitlenizde yer alan tüketicilerin işletmenizi internette daha kolay bulunmasını sağlamak ve markanızın internetteki farkındalığını arttırmak için markanızın adını taşıyan bir domain kayıt etmek başarıya ulaşmanızda önemli bir seçim olacaktır. Fiziksel mağazanızı ziyaret eden kullanıcılar bu sayede, internette de online mağazanızı kolayca bulabilirler.

Eğer ticarete yeni başlıyor, yeni bir girişime adım atıyorsanız satın alacağınız alan adının marka algısı oluşturmalıdır. İşleriniz büyümeye başladığında, start-up projeniz kurumsallığa adım attığında sektör rekabetinde sizi öne çıkaracak kolay hatırlanabilir, telaffuzu ve fonetiği akıcı, en önemlisi de güçlü bir marka hissi oluşturacak alan adına sahip olmalısınız.

Kullanım Amacına Uygun Bir Domain Uzantısı Seçilmeli

Domain uzantıları ilk çıkış noktasında projelerin türüne göre belirlenmiş olsa da özellikle .COM, .NET gibi popüler domain uzantıları tüm projeler için tercih edilmektedir. Ayrıca kullanıcılar tarafından da en çok bilinen ve kullanılan domain uzantıları da yine .COM domain uzantısı ve .NET domain uzantısıdır. Siz de başarılı bir web projesi için amacına uygun domain uzantılarını tercih etmelisiniz.

Eğer projeniz bir organizasyonu temsil ediyor ise .ORG, eğitim kurumu ise .EDU, devlet kurumları için alan adı kayıt edecekseniz .GOV.TR uzantılarını tercih edebilirsiniz. Kurumsal firmalar için .COM.TR domain uzantısı da seçilebilir. Popüler uzantıların dışında .store, .tech, .blog ya da .xyz gibi alan adı uzantılarını da yine projenizin içeriğine göre seçebilirsiniz.

Güvenilir Domain Firmaları Üzerinde Tescil İşlemi Yapılmalı

Domain belirlemek, domain uzantısı seçmek kadar domain firması seçimi de projelerin başarıya ulaşmasında önemli bir kriterdir. Alan adınızı güvenilir domain firmaları üzerinden kayıt ederek, hem alan adı güvenliğini sağlayabilir hem de alanadı yönetimi için gerekli işlemleri size özel sağlanan kontrol paneli üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Alan adı firması seçimi yaparken, firmanın müşteri sayısı, kayıtlı domain sayısı, destek ekibinin kalitesi, domain fiyatları, kontrol paneli özellikleri gibi birçok özelliğini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada, forumlarda ve diğer webmaster ve domain portallarında domain firması hakkında araştırma yapabilir, hakkında yazılan yorumları inceleyebilirsiniz

Bedava Domain Olur mu?

Bedava domain kayıt edebilirsiniz. Ancak bunu sadece kampanya ya da ödüllü yarışmalar ile yapabilirsiniz. Herhangi bir kampanyadan faydalanmadan ya da yarışmaya ve çekilişe katılmadan ücretsiz domain kayıt etmek güvenli değildir. Projenizin devamlılığının sağlanması, projenize harcayacağız bütçe ve ayıracağınız zamanın boşa gitmemesi için bedava domain’lerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Eğer ücretsiz alan adı kayıt etmek istiyorsanız, hosting paketleri ile birlikte verilen ücretsiz alan adı kampanyalarından faydalanabilir, sosyal medya ya da forumlarda güvenilir domain firmaları tarafından yapılan yarışma ve çekilişlere katılabilirsiniz. Bu şekilde alan adınızı güvenle kayıt edebilir ve ilerleyen dönemlerde olası sorunların önüne geçebilirsiniz.

Ucuz Domain Nasıl Satın Alınır?

Ucuz domain satın almak için domain firmaları tarafından yapılan domain kampanyalarını takip edebilirsiniz. Sosyal medya hesapları ve mailing ile gelen kampanya bildirimlerini takip ederek ucuz alan adı kayıt edebilirsiniz. Ucuz domain kampanyaları genellikle 1 yıllık kayıtlarda geçerli olmakla birlikte, bir sonraki yenileme döneminde standart liste fiyatları uygulanır.

Domain ile Birlikte Hangi Ürünler Satın Alınır?

Domain bir web projesinin ilk adımıdır. Domain satın alma işleminden sonra web sitenizi ya da uygulamalarınızı online platforma taşımak ve ziyaretçilerinizin sitenizi ulaşmasını sağlamak için web hosting hizmeti satın almalısınız. Web hosting hizmeti, web sitenizin tüm dosyalarının paylaşımlı sunucular üzerinden ihtiyacınız olan kaynaklara göre verildiği barındırma hizmetidir.

Alanadı ile birlikte satın alınabilecek bir diğer hizmet ise e-posta servisidir. Özellikle büyük KOBİ ya da büyük ölçekli kurumsal firmaların şirket için yazışmalar ve dış iletişiminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. E-Posta hosting ya da mail server hizmetleri ile yüzlerce e-posta hesabı oluşturabilir ve e-posta hesapları arasında esnek disk dağılımı yapabilirsiniz.

Domain Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Domain fiyatları genelde domain uzantısına göre belirlenmektedir. Ancak domain firmaları arasında farklılıklar gösterebilir. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen .COM ve .NET uzantısı liste fiyatı olarak 8,99$’dır. Alastyr domain kampanyası ile bu iki popüler uzantıya en uygun domain fiyatları ile sahip olabilirsiniz.

Domain fiyatını belirleyen bir diğer etken, jenerik olarak isimlendirilen, özellikle dört ve daha düşük karakterden oluşan domainlerdir. Bu tür alanadları, kısa ve jenerik olması bakımından standart fiyatlarının çok üstünde bir kayıt ücretine sahiptir. Bir hizmeti ya da ürünü tanımlayan tek kelimelik alanadları da yine binlerce dolarlık fiyatlara sahip olabilmektedir.

Domain Transfer Nedir?

Domain transferi, alan adının farklı bir kullanıcıya ya da domain firmasına taşınması işlemidir. Alan adı transferi iç transfer ve dış transfer olarak iki şekilde oluşmaktadır. Dış transfer, alan adının kayıtlı bulunduğu bir domain firmasından farklı bir domain firmasına taşınması işlemidir. Bu işlem yaklaşık olarak 3-7 iş günü arasında sürebilmektedir.

İç transfer ise aynı domain firması üzerinden hizmet alan iki kullanıcı arasında domain taşıma işleminin yapılmasıdır. İç transferde taşıma işlemi yine 3-7 iş günü arasında sürebilmektedir. Alan adı transferi hakkında daha fazla bilgi almak, domain transfer ücretlerine göz atmak için Domain Transfer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Neden Alastyr’ı Tercih Etmeliyim?

Alastyr, 20 yıldır Türkiye domain sektöründe, onbinlerce kurumsal ve bireysel kullanıcıya hizmet veren domain firmasıdır. Alastyr ile yüzlerce farklı domain uzantısından dilediğinizi en ucuz alan adı ücretleri ile kayıt edebilirsiniz. Gelişmiş domain kontrol paneli üzerinden alan adınıza ait yönetimsel işlemleri kolayca yapabilir, 7/24 destek veren teknik destek hizmetimiz ile günün her saati işlemleriniz ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Domain sorgu sayfamız üzerinden size özel, bizlerce jenerik alan adını kayıt edebilirsiniz. Web adresi alma ve internet sitesi isim sorgulama işlemleri için akıllı domain sorgulama panelimizi kullanabilirsiniz. Hayalinizde projeleri online’a taşımak ve başarılara ulaşmak için şimdi alan adı satın al. Üstelik ücretsiz DNS yönetimi ve park sayfası özellikleri ile ekstra ücretler ödemeyin.

Daha Fazla Göster

Blogdan Son Haberler

Türkiye'nin en kapsamlı ve güncel Hosting Blog'u ile ürün, hizmet ve sektörel haberlere göz atın.

Çözüm Odaklı 7/24 Destek

Satış öncesi ve sonrası, tüm hizmetleriniz için teknik ekibimize 7 gün 24 saat ulaşarak, her konuda yardım alabilirsiniz.

Haber Bülteni Aboneliği

Yeni ürünler, güncel kampanyalar ve Alastyr hakkında tüm gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun.