1$ = ₺17.01
2 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

cPanel'de Yedek Alma ve İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda cPanel üzerinden nasıl yedek alma işlemlerini anlatacağız. Alastyr‘dan bir Limitsiz hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak “Yeni Hosting Hesabı” başlıklı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı, şifre gibi hesabınızı yönetmek için kullanacağınız bilgiler bulunuyor.

Kontrol paneline giriş yapın

siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

cPanel Login Ekranı

Tam Yedek Oluşturma

cPanel’de sitenizin yedek işlemlerini gerçekleştirmek için Yedekleme sayfasına giriyoruz.

cPanelde Yedek İşlemleri

Tam yedek oluşturmak için Tam bir Web Sitesi Yedeği indir butonuna tıklayın.

Web Sitesi Yedekleme

Yedek istikameti açılır menüsünden Giriş Dizini veya Uzak FTP Sunucusu seçeneklerinden birini seçin. Farklı bir sunucuya yedek oluşturmak istiyorsanız Uzak FTP Sunucusu seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Ana dizini işaretlerseniz:

cPanel Site Yedek Alma

Yedekleme işlemi tamamlandığında mail almak isterseniz email adresi metin alanını doldurmanız gerekmektedir. Yedek oluştur butonuna tıklayarak yedekleme işlemlerini başlatabilirsiniz. Yedeğin oluşturulma süresi sitenizin büyüklüğüne göre değişir.

cPanel Web Sitesi Yedekleme

Geri Dön butonuna tıklayarak tam yedekler sayfasına geri dönün ve indirme işlemi tamamlandığında dosyanın yanında mavi tik işareti oluşur veya belirttiğiniz mail adresine bildirim maili gelir. Mavi tik ile işaretli yedeği bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Site Yedeği Nasıl Alınır

Eğer Uzak FTP Sunucusu seçeneğini işaretlerseniz:

Web Sitesi Yedek Alma Resimli Anlatım

Uzak Sunucu metin alanına ftp adresinizi,  Uzak Kullanıcı metin alanına ftp kullanıcı adınızıUzak Şifre metin alanına ftp kullanıcı şifreniziPort metin alanına bağlanmak için portunuzu (genellikle 21)Uzak Dizin metin alanına uzak sunucudaki dosyayı yükleyeceğiniz dizini yazın.

Yedekleme işlemi tamamlandığında karşı sunucuda yedeğiniz oluşacaktır.

Ana Dizin Yedeği Oluşturma

Sitenizin FTP yedeğini almak istiyorsanız Yedekleme sayfasından Giriş Dizini butonuna tıklayınız. Ana dizin yedeği indirme şeklinde gerçekleşir. Yükleme tamamlanana kadar beklemeniz gerekmektedir.

cPanel Yedek İndirme

MYSQL Veritabanı Yedeği Oluşturma

Sitenizin istediğiniz mysql veritabanını yedekleyebilirsiniz. Yedekleme sayfasında Bir Mysql Veritabanı Yedeği İndir bölümünde yedeğini almak istediğiniz veritabanı adına tıklayarak yedekleme işlemine başlayabilirsiniz. Veritabanı yedeği oluşturma işlemi indirme şeklinde gerçekleşir.

cPanel Hesap Yedekleme

Bilgi: Yedek dosyaları tar.gz formatında sıkıştırılarak oluşturulur. Gerçek site boyutundan daha düşük boyutta disk kullanır.