1$ = ₺7.61
3 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

MX Kayıdı Nasıl Değiştirilir (cPanel)

MX Kayıdı Nasıl Değiştirilir (cPanel) başlıklı eğitselimizde cPanel üzerinden mx kayıtları oluşturmak ve düzenlemek için yardım alabilirsiniz.

Kontrol paneline giriş yapınız

siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

cPanel Login Ekranı

Cpanel’de MX kaydı eklemek yada düzenlemek için EMAİL bölümünden E-Posta Yönlendirmesi kısmına girin.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (1)

MX Kaydı Ekleme / Düzenleme

Hosting hesabınızda subdomain yada add-on domain mevcut ise karşınıza domain listesi çıkacaktır. Öncelikle Zone Editorbağlantısına tıklayarak dns düzenleme sayfasından MX kayıtlarımızı düzenleyeceğiz ya da eğer ekli değilse ekleyeceğiz.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (2)

Etki Alanı” bölümünden alan adınızı seçtiğinizde mail servisinizin yerel sunucu üzerinden mi  yoksa uzak bir mail serverını mı kullanacağınızı seçmeniz gerekecek. (Biz yandex mail serverını kullanacağımız için Uzak Mail Exchanger seçmemiz gerekecek.)

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (8)

Bu aşamada mx kayıtlarını düzenleyeceğimiz etki alanımızın yanındaki Yönet bağlantısına tıklayın.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (3)

Açılan sayfada MX kayıtlarını görüntüleyebilmeniz için kırmızı ile işaretlediğimiz MX kayıtlarını seçin.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (4)

Örnek olarak müşterilerimizin sıklıkla kullandığı Yandex MX kayıtlarını baz aldık.Yandex remote yazni uzak mail servisi olduğu için son resimdeki gibi seçeneğide değiştirmemiz gerekiyor.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (5)

Herhangi bir MX kaydımız bulunmadığı için Kayıt Ekle butonuna tıklayarak bir mx kaydı oluşturacağız. Biz yandex mail serverını örnek olarak kullandık. Sizde kendi mail serverınıza göre düzenleme ya da ekleme işlemi uygulayabilirsiniz.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (6)

 

MX kaydı başarı ile eklendikten sonra bir bir uyarı ile karşılaşacaksınız ve kaydınız eklenmiş olacak.

MX Kaydı Nasıl Değiştirilir (7)

Bu işlemler sonunda MX kayıtları değişmiş yada tekrar oluşturulmuş olur. Tam olarak aktivasyonu Alastyr DNS sunucularında 30 dakika genel olarak 24 saati bulabilmektedir.