1$ = ₺8.47
0 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

SSH Key Nasıl Oluşturulur?

Bu yazıda sunucu hizmetinize ait SSH Key Nasıl Oluşturulur? oluşturabilmek için gerekli public ve private key nasıl oluşturulur resimli olarak anlatacağız. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Alastyr‘dan bir Linux Bulut Sunucu (VDS) ya da Linux Paylaşımlı Sunucu (VPS)  satın almış olmanız gerekmektedir.

Sunucunuza SSH root şifreniz dışında birde SSH gizli/açık anahtar ikilisi ile giriş yapılabilmektedir. Bu işlemi daha çok birden fazla sunucuya erişim sağlamak isteyen kişiler kullanmaktadır.  Erişim sağlanması gereken birden çok sunucu olduğunda ya da kişilere kısa süreli şifreler vermek istendiğinde bu işlem sürekli şifre değiştirmek yerine daha güvenli olacaktır.

Bu işlemi PuTTYgen ile gerçekleştirebilirsiniz. Sunucuya tanımlanan açık(Public) ve gizli(private) anahtar iyi korunmalı ve üçüncü şahısların kesinlikle eline geçmemelidir.

Kurulum

Öncelikle ( http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/puttygen.exe ) adresinden PuTTYgen uygulamasını bilgisayarınıza indirin. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra Generate butonuna tıklayın.

PuttyGen (1)

Generate butonuna tıkladıysanız bu adımda mause ile uygulama üzerinde hareket ederek key üretilmesini sağlayın.

PuttyGen (2)

Key bu şekilde oluşturulmuş oluyor.

  1. Bir numara ile işaretli alanı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.
  2. İki numaralı alanda eğer istiyorsanız giriş yaparken kullanılacak bir şifre belirleyebilirsiniz. (Herhangi bir şifre belirlemeyebilirsiniz.)
  3. Üç numaralı alanda bir önceki adımda eğer şifre tanımlama işlemi gerçekleştirdiyseniz aynı şifreyi yazarak onaylayın.
  4. Dört numaralı alandaki butona tıklayarak açık anahtarınızı kaydedin. Bu sunucu üzerine tanımlanacak anahtardır.
  5. Beş numaralı alandaki butona tıklayarak gizli anahtarınızı kaydedin. Bu anahtarı daha sonra putty üzerine tanımlayacaksınız ve oluşturulan ssh key ile sunucu arasındaki bağlantınızı sağlayacak olan .ppk dosyasıdır.
PuttyGen (3)
(4) Numaralı alandaki açık anahtarınızı kaydedip, saklayın. ÖR: dosyaadı.public
PuttyGen (5)
(5) Numaralı alandaki gizli anahtarınızı kaydedip, saklayın. ÖR: dosyaadı.ppk
PuttyGen (4)

 

Aşağıda bulunan işlemi Alastyr’da barındırdığınız sunucu hizmetlerinizde kolayca sunucu yönetim panelinizden gerçekleştirebilmektesiniz. Sunucu yönetim panelinizden SSH Key eklemek hakkında bilgi almak için eğitseli inceleyiniz.

 

Ekranda görmüş olduğunuz Public Key’i Linux sunucunuzdaki .ssh klasöründe bulunan authorized_keys dosyasına tek satır olarak ekleyin ve artık oluşturduğunuz SSH Key ile sunucuya erişim sağlayabilirsiniz.

.PPK Dosyasını Yerleştirme

PuTTY programını açtıktan sonra SSH > Auth menüsü altında bulunan Private key file for authentication bölümünden bilgisayarımıza kaydettiğimiz ve üçüncü şahısların ulaşmaması gereken dosyaadı.ppk gizli anahtar dosyamızı tanımlıyoruz.

putty-1

Ardından PuTTY programın Category menüsü altında bulunan Session bölümüne giriş yapın ve Host Name bölümüne sunucu adresiniz veya ip adresinizi yazarak Open butonuna tıklayın.

putty-2

Sunucunuza giriş yaparken oluşturmuş olduğunuz SSH Key sayesinde artık kolay erişim sağlayabilir ve root şifrenizide güvende tutabilirsiniz.

putty-3