1$ = ₺9.48
2 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanımı

Bu yazıda Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanımını resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir Bulut Sunucu satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlandıktan sonra ürün yönetim sayfanızdan yönetim panelinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yönetim Paneline Erişim

1- Bir sunucu hizmetine sahipseniz Hizmetlerim > Sunucularım adımlarını izleyerek mevcut hizmet(ler)inizi görüntüleyebilirsiniz. 1- Sunucu Hizmetleri

2- Sunucularım sayfasına giriş yaptıysanız, tüm sunucu hizmetlerinizi görüntüleyebilir ve yönetmek istediğiniz sunucu hizmetinize tıklayarak ürün yönetimi sayfasına giriş yapabilirsiniz. Ürün yönetimi sayfasında sunucunuza ait yönetim panelinizi görüntüleyebileceksiniz.

2- Sunucu Urun Yonetimi

Sunucu Yedeğinizi Oluşturun

4- Eğer sipariş esnasında bir Yedekleme Seçeneği seçip satın aldıysanız, hizmet yönetim sayfasında bulunan VPS Management bölümünde Backups bölümünü görüntüleyebilirsiniz. Yedekleme oluşturma işlemini sistem sizin satın salacağınız otomatik periyod ile gerçekleştirirken aynı zamanda sizde paneliniz üzerinden oluşturabileceksiniz. Ancak tabiki yedek oluşturma ve geri yükleme konusunda bazı limitlemeler mevcut. ( Satın aldığınız yedekleme seçeneğine göre değişkenlik gösterir. )

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (1)
Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (2)

5- Backups bölümünde daha önceden sunucunuz için alınan yedeklerinizi görüntüleyebilir veya yeni bir yedek oluşturabilirsiniz. Yedek almak istiyorsanız, Backup Now butonuna tıklayın. 

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (3)

6- Backup Now butonuna tıkladıktan sonra yedekleme işleminin başlaması için açılan pencerede Tamam butonuna tıklayın. 

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (4)

7- Tamam butonuna tıkladıktan sonra yedekleme işleminiz başlayacaktır.

Yedekleme işlemi ile direkt olarak sunucunuzun imajı/yedeği alındığı için işleminiz uzun sürecektir. Yedekleme işleminiz bittiğinde sistem tarafından bilgilendirme maili iletilmiş olacaktır.

 

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (5)

Sunucu Yedeklemesi Tamamlandı

Sunucu yedekleme işleminiz sona erdiğinde tarafınıza aşağıdaki mail iletilir.

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (6)

Sunucu Yedeğini Geri Yükleme

Eğer almış olduğunuz veya otomatik olarak alınan sunucu yedeklerini görüntüleyip geri yüklemek istiyorsanız, VPS Management bölümündeki Backups bağlantısına tıklayın ve ardından alınmış yedeklerinizi görüntüleyin.

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (7)

Backup Date altında yazan tarih yedeğinizin alındığı tarihtir. Actions bölümü altındaki butonlardan biri geri yüklemeye biri ise ilgili yedeği silmeye yaramaktadır. (1) numaralı buton’a tıklayıp, karşınıza gelecek pencereden (2) Tamam butonuna tıklayarak yedeğinizin geri yükleme işleminizi başlatabilirsiniz.

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (8)
Yedeğiniz geri yükleme işlemi tamamlanması biraz zaman alacaktır ve işlem tamamlandıktan sonra sistem tarafından mail iletilecektir. Yedek geri yükleme işlemi sırasında sunucu hizmetiniz üzerinde hiç bir işlem gerçekleştiremezsiniz.
Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (9)

Hizmet yönetim sayfasını eğer yenilerseniz aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşırsınız, bu sayfa henüz yedek geri yükleme işleminizin henüz devam ettiğinden ve size sunucu üzerinde herhangi bir işlem yaptırmayacağından dolayı gözükmektedir.

Sunucu Hizmetlerinde Yedekleme Servisi Kullanimi (10)