1$ = ₺7.46
4 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

MySQL Veritabanı Nasıl Oluşturulur? (cPanel) - MySQL İşlemleri

MySQL Veritabanı Nasıl Oluşturulur? (cPanel) - MySQL İşlemleri; Bu yazımızda cPanel üzerinden nasıl MySQL Veritabanıoluşturabileceğinizi anlatacağız. Alastyr‘dan bir hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak “Yeni Hosting Hesabı” başlıklı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı, şifre gibi hesabınızı yönetmek için kullanacağınız bilgiler bulunuyor.

Kontrol paneline giriş yapın

siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun. 

cPanel Giriş Ekranı(Yeni)

Kontrol paneline giriş yaptıktan sonra Veritabanları bölümünden MySQL Veritabanları bağlantısına tıklayın.

mysql veritabanı nasıl oluşturulur (1)

Yeni Veritabanı Oluşturun

Yeni Veritabanı Oluştur bölümüne kullanmak istediğimiz veritabanı adını yazıyoruz ve Veritabanı Oluştur bağlantısına tıklıyoruz. 

mysql veritabanı nasıl oluşturulur (2)

Veritabanımızı oluşturduk. Veritabanımızın adı alastyrt_vtabani.

Burada alastyrt kısmı bizim hosting hesabımızın kullanıcı adı oluyor. Yani oluşturduğunuz veritabanı adının kullanıcıadı_SizinBelirlediğinizVeritabanıİsmi şeklinde olduğuna lütfen dikkat edin. Kullanacağınız scriptin (WordPress, Joomla vb.) konfigürasyon dosyasındaki ilgili bölümlerdeki veritabanı adı kısmına “alastyrt_vtabani” yazmanız gerekiyor.

 

MySQL Kullanıcısı Ekleyin

Veritabanımızı oluşturduk. Şimdi bu oluşturduğumuz veritabanı için bir de kullanıcı oluşturmamız gerekiyor. MySQL Kullanıcıları bölümünden kullanıcı adı ve şifre bölümlerini doldurduktan sonra Kullanıcı Oluştur bağlantısına tıklayın.

MySQL kullanıcı şifreleri sık kullanılan, sürekli ihtiyacınız olan şifreler değildir. Güvenliğiniz için Şifre Oluşturucu ile güçlü şifre oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.
mysql veritabanı nasıl oluşturulur (3)

 

MySQL kullanıcımızı da oluşturduk, Geri Dön bağlantısına tıklayarak bir önceki sayfaya geri dönüyoruz.

mysql veritabanı nasıl oluşturulur (4)

Veritabanına oluşturduğunuz kullanıcıyı ekleyin

Oluşturduğumuz kullanıcıyı veritabanına eklememiz gerekiyor. Veritabanına Kullanıcı Ekle bölümünden oluşturduğunuz veritabanını ve kullanıcı adını seçip Add bağlantısına tıklayın. 

mysql veritabanı nasıl oluşturulur (5)

Bu sayfada oluşturduğumuz veritabanı kullanıcısının veritabanı üzerinde hangi haklara sahip olduğunu belirlememiz gerekiyor. Tüm Ayrıcalıklar bağlantısına tıklayıp hepsini seçin ve Değişiklikleri Uygula butonuna tıklayın.

mysql veritabanı nasıl oluşturulur (6)

Değişiklikleri uygula butonuna tıkladıktan sonra You saved “alastyrt_vtuser”’s privileges on the database “alastyrt_vtabani”.şeklinde bir uyarı çıkacak ve veritabanı ile veritabanı kullanıcısı birbiri ile ilişkilendirilmiş olacak. Daha sonrasında sayfanın altında bulunan Geri Dön linkine tıklayarak bir önceki sayfaya dönüş yapın.

Artık yazılımlarınızın kurulumlarını tamamlayabilmek için gerekli olan veritabanı ve veritabanı kullanıcınızı oluşturdunuz.

Video olarak izleyin