1$ = ₺9.25
1 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Reseller’da hosting hesabı nasıl oluşturulur? (cPanel)

Reseller’da hosting hesabı nasıl oluşturma

Bu yazıda Reseller’da hosting hesabı nasıl oluşturulur? (cPanel) işlemlerinin nasıl yapıldığını resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir reseller hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta adresinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi hosting hesabınıza ait bilgiler bulunuyor.

cPanel’e giriş yapınız

alanadiniz.com:2086 adresinden cPanel reseller kontrol panelinize giriş yapınız. Şifrenizi hatırlamıyorsanız müşteri panelinizden size son gönderilen e-postaları kontrol edebilirsiniz. Desteğe ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişim kurun.

cPanel'e Giriş

Yeni bir hesap oluşturun

Yeni bir hosting hesabı oluşturmak istiyorsanız Account Functions sekmesinden Create a New Account bağlantısına tıklayın. Hesap oluşturma işlemlerine başlayın.

cPanel reseller Host Oluşturma

Domain bilgilerinizi girin

Domain Information bölümündeki metin alanlarını doldurun. Domain metin alanına http protokolü ve www eki olmadan denemehesap.com formatında domaininizi girin. Username metin alanına maksimum 8 karakterden oluşan bir kullanıcı adı girin. Bu kullanıcı adı, cPanel’e giriş yapmak için kullanılacaktır. Password ve Re-type Password metin alanlarına cPanel’e giriş yapmak için bir şifre belirleyin.

Aynı zamanda domain için varsayılan FTP kullanıcı adı ve şifresi bu metin alanlarına girdiğiniz şifrelerdir. Seçtiğiniz şifrenin güçlü olmasına dikkat edin. Güvenli bir parola oluşturmak için harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan bir şifre belirlemelisiniz. E-Mail kısmına yazacağınız mail adresine hostinginiz ile alakalı mailler gönderilir. Suspend, unsuspend veya yedekleme işlemleri gibi.

Reseller'da Hesap Oluşturma

Limitleri Belirleyin

cPanel’de paket özellikleri ile her web hosting oluşturma işleminde tek tek limit verme işleminden kurtuluyorsunuz. Alan Adı için kullanılacak, daha önceden hazırladığınız bir paketi seçiyorsunuz. Daha önce paket oluşturmadıysanız Select Options Manually seçeneği ile limitleri el ile verebilirsiniz. Choose a Package alanında ki açılır menüden paketinizi seçin.

Cpanel WHM Paket Seçimi

cPanel Reseller Hosting DNS Ayarları

DNS settings alanını özel bir işlem gerekmedikçe ilk iki seçenek seçili olarak bırakın.

cPanel DNS Ayarları

cPanel Bayi Hosting Diğer ayarlar

Mail Routing Settings bölümünde Local Mail Exchanger seçeneğini işaretlerin ve Create butonuyla hesap oluşturma işleminizi tamamlayın.

Bayi Hosting Ayarları

Hesabınız hazır

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra hosting hesabınız hazır duruma getilir. NS yönlendirmesi 24 saat – 48 saat sürebilir. Bu yüzden siteyi görüntüleyemeyebilirsiniz. NS yönlendirmeleri gerçekleştiğinde, siteyi görüntülediğinizde cPanel’in Default Web Page sayfasını  görüntüleyeceksiniz. FTP adresinize bağlanıp, public_html dizininden bu dosyaları silip, kendi web site dosyalarınızı atarak internet sitenizi oluşturabilirsiniz.

Eğer nameserver adresleriniz yönlenmemişse alanadiniz.com:2086 yazarak panele erişemezsiniz. Reseller Hosting bilgilerinizin yer aldığı mail içerisindeki IP adresini kullanarak erişebilirsiniz. 5.2.81.180:2086