1$ = ₺9.48
3 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

CentOS'ta Yandex Disk’e Yedek Nasıl Alınır?

CentOS Web Panel Yandex Disk’e Yedek Alma ; Bu yazıda sunucu üzerine CentOS Web Panel’de Yandex Disk’e Yedek Alma nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir Bulut Sunucu (VDS) ya da Paylaşımlı Sunucu (VPS)  satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlanmasıyla birlikte size sunucu bilgilerinizin yer aldığı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde sunucu bilgileriniz bulunuyor. Sizde CentOS Web Panel kurulumunu gerçekleştirdikten ve kontrol panelinize erişim sağladıktan sonra bu aşamaları takip edebilirsiniz.

CentOS Web Panel’e giriş yapın

http://alanadiniz.com:2030 adresinden CentOS Web Panel’e giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız ya da giriş esnasında problem yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun. 

CentOS Web Panel Yandex Disk’e Yedek Alma

Backup Configuration’a giriş yapın

CWP Yedek Alma (1)

CentOS Web Panel’e giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan CWP Settings menüsü altındaki  Backup Configuration bağlantısına tıklayarak yedekleme ayarlarının bulunduğu sayfaya giriş yapın.

Ayarları doğru şekilde yaptığınızda artık siteleriniz otomatik olarak Yandex Disk’e yedeklenecektir. Backup Configuration bölümüne giriş yaptığınızda Backup Folder Location alanını /root/Yandex.Disk şeklinde düzenlemelisiniz. Bu sayede alınacak tüm yedekleriniz Yandex Disk hesabınıza yüklenecektir.
CWP Yandex Disk Yedekleme (1)

SSH ile sunucunuza bağlanın

Artık sunucunuza Yandex Disk’i kurmanız gerekmektedir.

Kurulum için komutları sırası ile uyguluyoruz.

Aşağıdaki kodları açılan sayfa içerisine kopyalayıp yapıştırdıktan sonra CTRL + x + y şeklinde kaydedip çıkın.

Aşağıdaki komutları sırasıyla ve tek tek uygulayınız.

Artık Yandex Disk kurulumuna başlayabiliriz, komutu ssh üzerinde yürütün.

Ekrana gelen seçenekleri aşağıdaki gibi kendi bilgilerimize göre ayarlıyoruz.

CentOS Web Panel Yandex Disk’e Yedek Alma

Would you like to use a proxy server? [y/N] : N yazıp Enter’a basın If you don’t have a Yandex account yet, get one at https://passport.yandex.com/passport?mode=register Enter username: Yandex kullanıcı adınızı yazın. Örnek : alastyri@yandex.com [Enter’a basın] Enter password : Yandex kullanıcı şifrenizi yazın. [Enter’a basın] Enter path to Yandex.Disk folder (Leave empty to use default folder ‘/root/Yandex.Disk’): Boş iken [Enter’a basın] Would you like Yandex.Disk to launch on startup? : Y yazıp Enter’a basın.

Starting daemon process…Done

Eğer işlemleri bu aşamaya kadar anlattığımız şekilde gerçekleştirdiyseniz, bundan sonra CentOS Web Panel tarafında oluşacak yedekleriniz https://disk.yandex.com.tr/client/disk adresinde Yandex Disk hesabınızda gözükecektir.

CWP Yandex Disk Yedekleme (2)