1$ = ₺9.48
1 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

CentOS'ta Yedek Alma - CentOS Backup

Bu yazıda sunucu üzerine CentOS Web Panel Yedek Alma nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir Bulut Sunucu (VDS) ya da Paylaşımlı Sunucu (VPS)  satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlanmasıyla birlikte size sunucu bilgilerinizin yer aldığı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde sunucu bilgileriniz bulunuyor. Sizde CentOS Web Panel kurulumunu gerçekleştirdikten ve kontrol panelinize erişim sağladıktan sonra bu aşamaları takip edebilirsiniz.

Sunucu hizmetlerinde yönetim tamamen hizmet sahibine ait olduğundan sunucuda bulunan dosyalar veya barındırılan web sitelerinin yedeklenmesi tamamen kendilerine aittir. Bu yüzden belirli periyotlarla ya da manuel olarak backup (yedek) almalarını öneririz.

CentOS Web Panel’e giriş yapın

http://alanadiniz.com:2030 adresinden CentOS Web Panel’e giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız ya da giriş esnasında problem yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

CWP Giris Ekrani-1

Yedekleme ayarlarını yapılandırın

CentOS Web Panel Yedek Alma

CWP Yedek Alma (1)CentOS Web Panel’e giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan CWP Settings menüsü altındaki Backup Configuration bağlantısına tıklayarak düzenleme yapacağınız sayfaya giriş yapın.

CentOS Web Panel, yedekleme sistemi aktif iken otomatik olarak Aylık olarak her ayın 1′inde ve Haftalık olarak her Pazar günü yedekleme yapacaktır.

Ayrıca eğer MySQL yedekleme aktif ise, otomatik günlük olarak tarih formatıyla yedeklenecektir.

CentOS Web Panel ile gelen ayarlarda günlük, haftalık ve aylık yedekleme yapılmaktadır. Yedeklemeler günlük MySQL yedeği de dahildir. Oluşturduğumuz tüm hostinglerimizin yedeklenmesi için Manage Backupsbölümündeki  Backup All User seçeneğini işaretleyip Save Changes butonuna tıklayarak değişikliklerimizi kayıt ediyoruz.

CentOS Web Panel Backup

Bu konfigurasyonlardan sonra artık düzenli olarak her gün sitelerinizin dosya ve mysql yedekleri alınacaktır. Alınan yedeklerinizi görüntülemek için ssh üzerinden yürütmeniz gereken komutlar şu şekildedir:

Alınan yedeklerinizi görüntülemek için uygulamanız gereken komutlar,

Günlük yedeklerinizi görüntülemek için uygulamanız gereken komutlar,

Günlük olarak alınan mysql yedeklerinizi görüntülemek için uygulamanız gereken komutlar,

Eğer web siteleriniz üzerinde kritik değişiklik gerçekleştirdiniz ve yedekleme saatini beklemeden hemen yedek alınmasını istiyorsanız uygulamanız gereken komut şu şekildedir.