1$ = ₺8.66
2 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

A Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Bu eğitselde cPanel ve MaestroPanel için A kaydı'nın nasıl oluşturulacağı resimli olarak anlatılmıştır. Alastyr'dan bir reseller hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta adresinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi web hosting hesabınıza ait bilgiler bulunuyor.

Bir sunucuya sahipseniz, sunucu üzerinde barındıracağınız alan adlarınızın yönelmesi gereken nameserver adresleri sunucu üzerinde kayıtlı olması gerekir. Bu nameserver adresleri için web server üzerinde A kaydı eklemeniz gerekmektedir.

A Kaydı Oluşturma

cPanel, alanadiniz.com:2086 adresinden WHM kontrol panelinize giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

WHM Giriş

WHM Panelinizdeki DNS Functions bölümünde bulunan Edit DNS Zone sayfasına giriş yapın ve name server adresleri olarak kullandığınız alan adını seçerek Edit butonuna tıklayın.

A Kaydı Oluşturma

Editing zone alanadınız.com sayfasının alt bölümünde bulunan Add New Entries Below this Line alanına gelerek yeni dns kayıtları ekleyeceğiz. A kaydı oluşturmak için 1. satırdaki ilk boşluğa ön ekinizi(ns1) ve satırın devamındaki diğer boşluğa ip adresinizi, 2. satırdaki ilk boşluğa ön ikinizi(ns2) ve satırın devamındaki diğer boşluğa ip adresinizi girdikten sonra Save butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedebilirsiziz.

akaydi2

MaestroPanel, http://www.alanadiniz.com:9715 adresinden MaestroPanel'e giriş yapınız.Şifrenizi hatırlamıyorsanız müşteri panelinizden size son gönderilen e-postaları kontrol edebilirsiniz. Desteğe ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişim kurun.

maestropanel a kaydı oluşturma

Domainler bölümünden ana alan adınıza tıklayın,

maestropanel a kaydı

Karşınıza gelen Özellikler sayfasında bulunan DNS bağlantısına tıklayarak sayfaya giriş yapın,

maestroa2

Açılan DNS Yönetimi sayfasında sağ üstte bulunan Yeni > Host (A) şeklinde adımları takip edin,

maestro panel dns yönetimi

Yeni A Kaydı isimli açılan forma İsim alanına sırasıyla ns1 ve ns2 ön eklerini girin, IP Adresi alanına sunucunuzun ip adresi olmak üzere 2 tane A kaydı oluşturun. Kaydet butonuna tıklayarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilrisiniz.

maestroa4