1$ = ₺8.50
0 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Plesk Panel’de Mail Hesabı Yönetimi - Plesk Panel Mail İşlemleri

Plesk Panel’de Mail Hesabı Yönetimi ; Bu yazıda Plesk kontrol paneli üzerinde mail hesabı oluşturma, webmail kullanımı, mail hesabı yönlendirme ve mail hesabı silme işlemlerinin nasıl yapıldığını resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta adresinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi web hosting hesabınıza ait bilgiler bulunuyor.

Plesk Panel’de Mail Hesabı Yönetimi

Plesk’e giriş yapınız

https://alanadiniz.com:8443 adresinden Plesk kontrol panelinize giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

Plesk Panel Mail Yönetimi

E-Posta hesabı oluşturarak başlayalım

Plesk kontrol panele giriş yaptığınızda karşınıza gelen sayfada Posta bağlantısına tıklayarak mail hesaplarınızı görüntüleyebileceğiniz ve yeni mail hesabı oluşturabileceğiniz sayfaya giriş yapıyoruz.

Plesk Mail Hesabı Giriş

E-Posta Adresi Oluşturun bağlantısına tıklayarak mail hesabı oluşturmaya başlıyoruz.

Plesk Panel Mail Açma

E-posta adresi metin alanına istediğiniz e-posta adresini yazın. Şifre ve Şifreyi onayla metin alanlarına güçlü bir parola yazın. Örneğin: Abcx123!! Tamam butonuna bastığınızda hesabınız oluşturulacaktır.

Plesk Mail Şifre Değiştirme

Hesabınız başarı ile oluşturulduğunda bir sonraki görselde de göreceğiniz bilgilendirme yazısı ile karşılaşacaksınız.

Plesk E-Posta Şifresi

Plesk Panel’de Mail Hesabı Yönetimi

Webmail’i kullanalım

Plesk kontrol paneli ile yüklü gelen webmail sistemine erişmek için birkaç yol izlenebilir.

Bir seçenek olarak Posta bağlantısına tıklayarak giriş yapmak istediğiniz mail adresinin üzerine tıklayarak açılan sayfadan Webmail bağlantısı aracılığıyla Webmail sistemine ulaşarak parolanızı girerek hesabınızı görüntüleyebilirsiniz.

Plesk Panel Webmalil Girişi

Diğer seçeneğiniz ise internet tarayıcını programınızın adres satırına webmail.alanadiniz.com yazarak webmail sistemine ulaşabilirsiniz. Giriş yapmak istediğiniz mail adresi ve parolasını girerek hesabınızı görüntüleyebilirsiniz.

Horde Mail Giriş Ekranı

Gelen kutusunu kontrol edelim

Standart olarak Horde webmail sistemini kullanıyorsunuz. Horde‘ye göz atalım. Gelen kutunuzu görüntüleyebilmek için üst menüde yer alan Posta bağlantısına tıklayın.

Horde Mail E-posta gönderme

Posta bağlantısına tıklayarak Gelen Kutusuna giriş yapmış oluyorsunuz.

Horde Webmail E-Posta

Yeniden eskiye doğru sıralı mailleri burada görebilirsiniz. Konu üzerine tıklayarak mailinizi okuyabilirsiniz veya maillerinizin hemen üstündeki navigasyon menüsündeki bağlantılarla silme, başka bir mail adresine iletme, görüntüleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Yeni bir ileti oluşturalım

Sol menüde Posta sekmesini açarak New Message bağlantısına tıklayalım. Diğer mail sistemlerindeki gibi (Gmail, Outlook…) CCBCC gibi özelliklerinin de mevcut olduğu, okundu bildirimi talebinin, dosya eki, mailin gönderileceği karakter seti gibi birçok özelliğin bulunduğu bir mail gönderme ekranı karşınıza gelecek. Standart olarak Kime (To)Konu (Subject) ve Metin alanlarını doldurup İleti Gönder (Send) butonuna tıklayarak mail gönderebilirsiniz.

Horde Webmail Yönetimi

Gelen mailleri başka bir mail adresine yönlendirelim

Özel mail adresinize gelen mailleri başka bir mail adresinize iletebilirsiniz. Lakin unutmayınız ki; iletilen mailler diğer mail adresinin spam (gereksiz, önemsiz posta) klasörüne düşebilir.

Plesk panelimize giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen sayfada bulunan Posta bağlantısına tıklayarak mail hesaplarımızın bulunduğu sayfaya giriş yapıyoruz.

Plesk Mail Yönlendirme

Açılan sayfadan yönlendirme yapmak istediğiniz mail adresinizin üzerine tıklayınız.

Yönlendirme mail ekleme

Seçtiğiniz mail adresinize ait işlemleri yapabileceğiniz bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada İletim bağlantısına tıklayınız. Açılan sayfada Posta iletmeyi açın seçeneğini işaretleyerek bir alttaki metin alanına mail adresinize gelen mailleri yönlendireceğiniz mail adresini yazarak Tamam butonuna basınız.

pleks mail yönlendirme

Mail hesabını silelim

Mail hesabınızı silmeye gerek duyarsanız aşağıdaki işlemleri yaparak hesabınızı silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Plesk panelimize giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen sayfada bulunan Posta bağlantısına tıklayarak mail hesaplarımızın bulunduğu sayfaya giriş yapıyoruz.

Plesk Mail Hesabı Silme

Açılacak olan sayfadan silmek istediğiniz mail hesabının (birden fazla da silebilirsiniz) başındaki kutucuğa tik koyunuz ve Sil butonuna tıklayınız.

Mail Hesabı silme işleminin onaylanması

Sil butonuna tıkladıktan sonra Seçilen e-posta adresleri kaldırılsın mı? sorusunu Evet butonuna basarak yanıtlarsanız mail hesabınız silinecektir.

Plesk Mail Hesabı Silme