Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar ; Web sitesi açmak isteyen pek çok kişi domain satın aldıktan sonra hosting hizmeti satın alırken hangi platformu seçeceği konusunda kararsız kalabiliyor. Hosting hizmeti seçerken web sitenizde kullanılan yazılım diline dikkat edilmelidir. Bu yazımızda sizlere Linux ve Windows Hosting arasında farkları açıklayacağız. Bu sayede web siteniz için gerekli hosting türüne kolayca karar verebileceksiniz.

Neden Linux Hosting?

PHP,MySQL tabanlı web siteleri Windows ve Linux platformlarının her ikisinde de çalışmaktadır. Ancak Linux platformunda sorunsuz ve ileri düzeyde hizmet sunmakta iken, Windows platformunda başlangıç seviyesinde hizmet sunmaktadır. PHP desteği sunmasından dolayı WordPress, Joomla, Smf gibi açık kaynaklı içerik yönetim sistemleri performanslı olarak çalışmaktadır.

 Linux Hosting
Yazılım tipiAçık kaynak
Web sunucusuApache, Litespeed, Nginx
Yazılım diliPerl, PHP, Python, Ruby
VeritabanıMySQL, MariaDB
Kontrol PanellericPanel, Plesk, CWP, VestaCP vb.
YazılımlarWordPress, Joomla vb.

Neden Windows Hosting?

ASPASP.NETASPX.NET.NET Framework ve Microsoft SQL 2008 veritabanı kullanan uygulamalarınız için Windows platformunu tercih edebilirsiniz. ASP tabanlı web sitelerini sorunsuz çalıştıran Windows Hosting, aynı zamanda Linux Hosting’in çalıştırdığı PHP, HTML, MySQL uzantı ve bileşenlerini çalıştırma özelliğine de sahiptir.

 Windows Hosting
Yazılım tipiSertifikalı
Web sunucusuMicrosoft IIS
Yazılım diliVBScript, ASP.NET
VeritabanıMSSQL, Microsoft Access
Kontrol PanelleriPlesk, MaestroPanel vb.
YazılımlarExchange, .NET Applications, SharePoint

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar arasın da en önemlisi web sitelerinizde ASP.NET ya da MsSQL veritabanı kullanmanızı gerektirecek bir yazılım bulunmuyorsa, Linux Hosting kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir ?

Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir ?

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi Nedir ?