Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Web sitesi açmak isteyen pek çok kişi domain satın aldıktan sonra hosting hizmeti satın alırken hangi platformu seçeceği konusunda kararsız kalabiliyor. Hosting hizmeti seçerken web sitenizde kullanılan yazılım diline dikkat edilmelidir. Bu yazımızda sizlere Linux ve Windows Hosting arasında farkları açıklayacağız. Bu sayede web siteniz için gerekli hosting türüne kolayca karar verebileceksiniz.

Neden Linux Hosting?

PHP,MySQL tabanlı web siteleri Windows ve Linux platformlarının her ikisinde de çalışmaktadır. Ancak Linux platformunda sorunsuz ve ileri düzeyde hizmet sunmakta iken, Windows platformunda başlangıç seviyesinde hizmet sunmaktadır. PHP desteği sunmasından dolayı WordPress, Joomla, Smf gibi açık kaynaklı içerik yönetim sistemleri performanslı olarak çalışmaktadır.

Linux Hosting
Yazılım tipi Açık kaynak
Web sunucusu Apache, Litespeed, Nginx
Yazılım dili Perl, PHP, Python, Ruby
Veritabanı MySQL, MariaDB
Kontrol Panelleri cPanel, Plesk, CWP, VestaCP vb.
Yazılımlar WordPress, Joomla vb.

Neden Windows Hosting?

ASPASP.NETASPX.NET.NET Framework ve Microsoft SQL 2008 veritabanı kullanan uygulamalarınız için Windows platformunu tercih edebilirsiniz. ASP tabanlı web sitelerini sorunsuz çalıştıran Windows Hosting, aynı zamanda Linux Hosting’in çalıştırdığı PHP, HTML, MySQL uzantı ve bileşenlerini çalıştırma özelliğine de sahiptir.

Windows Hosting
Yazılım tipi Sertifikalı
Web sunucusu Microsoft IIS
Yazılım dili VBScript, ASP.NET
Veritabanı MSSQL, Microsoft Access
Kontrol Panelleri Plesk, MaestroPanel vb.
Yazılımlar Exchange, .NET Applications, SharePoint

Bu nedenle eğer web sitelerinizde ASP.NET ya da MsSQL veritabanı kullanmanızı gerektirecek bir yazılım bulunmuyorsa, Linux Hosting kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz