Alan Adını Blogger’a Yönlendirme

Blogger, blog’unuz için iki ücretsiz yayınlama seçeneği sunar: Bunlar siteadresiniz.blogspot.com ve siteadresiniz.com seklinde olmak üzere iki çeşittir. Yayınlama seçeneğiniz her ne olursa olsun içeriğiniz değişmez. Bu makalemizde Alastyr müşteri paneliniz üzerinden alan adınızı nasıl blogger’a yönlendireceğinizi anlatacağız.

Blogger Yönlendirme Ayarları

Blogunuzun Ayarlar sekmesinin altında bulunan Temel seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada “Yayıncılık” bölümündeki, Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın bağlantısına tıklayın.

blog01

Açılan bölümde alan adınızın URL’sini yazın ve Kaydet butonuna tıklayın. URL’nin çalışması için www ile başlaması gerekmektedir.

blog02

 

Kaydet butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir hata mesajı çıkacaktır. Hata mesajının altında iki tane CNAME kaydı görüntülenecektir. İlk CNAME kaydı Ad “www”, Hedef ise “ghs.google.com” şeklinde herkes için aynıdır. İkinci CNAME kaydı, blog’unuza ve Google Hesabınıza özeldir. Bu yüzden herkes için farklıdır.

blog03

 

DNS Yönetim Ayarları

Alastyr müşteri panelinizden alan adlarınızı görüntüleyerek, yönlendirmek istediğiniz alan adınızın yanında bulunan Yönet butonuna tıklayın.

blog04

Karşınıza gelen alan adı yönetim sayfasında Ücretsiz Hizmetler menüsü altında bulunan DNS Yönetimi başlığının yanında bulunan Düzenle butonuna tıklayın.

blog05

Google tarafından verilen 2 adet CNAME kaydını sırasıyla DNS Yönetimi sayfasından ekleyeceğiz. Her bir CNAME kaydını sırayla ekleyerek her işlem sonunda Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamalısınız.

blog06

Blogger Yönlendirme Onayı

Alastyr müşteri panelinizde bulunan alan adınızın, DNS Yönetimi bölümünden Google’nin vermiş olduğu CNAME kayıtlarını eklediyseniz 10-30 dakika beklemeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde CNAME kayıtları Google sunucuları tarafında güncellenecektir.

blog07

CNAME kayıtlarının güncellendiğini kontrol etmek için bir önceki ekran görüntüsünde Kaybet butonuna tıklamanız yeterlidir. Eğer kayıtlar güncellendiyse aşağıdaki gibi yönlendiriliyor yazan bir yazıyla karşılaşırsınız.

Alan adınızı blogger’a yönlendirmek için son aşama olan Düzenle butonuna tıklayın.

blog08

alastyr.info öğesini www.alastyr.info konumuna yönlendir yazısının yanında bulunan alanı işaretleyerek Kaydet butonuna tıklayın. Böylece alan adınızı blogger adresinize yönlendirmiş olacaksınız.

blog9

Faydalı Notlar

  • Alan adınız sizi blogunuza yönlendirmiyorsa tüm DNS sunucularının güncellenmesi için bir veya iki gün bekleyin. Hala yönlenmiyorsa, lütfen bizimle iletişim kurun.
  • Orjinal blogspot adresiniz sizi otomatik olarak yeni alan adınıza yönlendirecektir.
  • Yayınlanmış resimleriniz blog’unuzda görüntülenmeye devam eder.

 

Tags: , ,

  • ali osman

    İyi güzel anlatmışsınız da bu yönlendirmenin bizim domain e bir faydası olacak mı? Yani sizden bir domain aldım ve google da iyi bir yerde olan blogger ıma yönlendirdiğimde domainimin gogole ve alexa gibi yerlerde sıralamalarda öne çıktığını görebilecek miyiz?

  • ali osman

    Gerizekalı madem yorum yapılsın istemiyorsun neden yorum kutusu koyuyorsun?