1$ = ₺15.97
0 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

DirectAdmin Yedek Oluşturma (Admin Level)

Bu yazıda sunucu üzerine DirectAdmin Yedek Oluşturma (Admin Level) nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir Bulut Sunucu (VDS) ya da Paylaşımlı Sunucu (VPS) satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlanmasıyla birlikte size sunucu bilgilerinizin yer aldığı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde sunucu bilgileriniz bulunuyor. Sizde DirectAdmin kurulumunu gerçekleştirdikten ve kontrol panelinize erişim sağladıktan sonra bu aşamaları takip edebilirsiniz.

DirectAdmin’e giriş yapın

http://alanadiniz.com:2222 adresinden DirectAdmin’e giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız ya da giriş esnasında problem yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun. 

DirectAdmin Giriş Ekranı

Yedek oluşturma

Admin seviyesinde yedek almak için directadmin bilgileriniz ile panele giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Directadmin panelinizde bilgileriniz ile kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra Admin Tools bölümü altında bulunan Admin Backup/Transfer bağlantısına tıklayarak yedek oluşturabileceğiniz ya da oluşturduğunuz yedeği geri yükleyebileceğiniz sayfaya giriş yapın.

DirectAdmin Yedek Alma (Admin Level) (1)

Create Backup sayfasına giriş yaptıysanız, DirectAdmin’in yedek alma işlemi için aşama aşama ilerlediğini görüntüleyebilirsiniz.

DirectAdmin Yedek Alma (Admin Level) (2)

Step 1: Who

Bu aşamada sunucu üzerinde bulunan hangi sitelerin yani hangi hosting hizmetlerinin yedeklenmesini istediğinizi seçmeniz gerekmektedir.

Step 2: When

Bu aşamada yedeklemenin ne zaman yapılacağını belirlemelisiniz. Now seçeneğini işaretlerseniz yedeklemeye hemen başlanacak demektir ya da Cron Schedule seçeneğini işaretleyerek yedekleme işleminin başlanmasını istediğiniz saati belirleyebilirsiniz.

Step 3: Where

Bu aşamada yedekleme işleminin nereye yapılacağını belirlemelisiniz. Eğer varsayılan ayar olarak bırakılırsa, yedekler /home/admin/admin_backups alanına alınacaktır. FTP  seçeneğini seçip bilgileri girmeniz doğrultusunda uzak sunucuya yedekleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Step 4: What

Bu aşamada All Data seçili olarak kalırsa, tüm ayarlar ve veriler yedeklenecektir. Eğer almak istediğiniz yedek sadece mail ya da veritabanı gibi bir kaç veri ise, Selected Data bölümünden sadece istediğiniz veriyi işaretleyebilirsiniz.

Eğer askıya alınmış hosting hizmetlerinizin yedeğinin alınmasını istemiyorsanız Skip Suspended seçeneğini işaretleyerek 5. aşamaya devam edebilirsiniz.

Step 5: Submit

Eğer bu aşamadan önceki adımları tamamladıysanız Submit butonuna tıklayarak yedek ya da yedeklerinizin oluşturulmasını bekleyebilirsiniz.