1$ = ₺9.25
4 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting Nedir?

Hosting hizmeti, bir web sitesi veya web uygulamasını hazırlamak veya hazırlamış olduğunuz çalışmayı yayınlamak için ihtiyaç duyduğunuz alandır. Web sitenizin ya da uygulamanızın çalışması için özel olarak konfigure edilmiş sunucularda, paketler ile bölünmüş alanlara web hosting hizmeti denir.

Neden hosting hizmeti tercih ediyoruz?


Oluşturulan web sitelerine eğer belirli kısıtlamalar getirilmezse dünya çapında hemen hemen her yerden erişim sağlanabilir. Web sitenize her an ve her yerden erişim sağlanabilmesi için sürekli olarak açık olması gereken bir sunucuya ihtiyaç vardır. Evdeki bilgisayarlarınızdan farklı olarak kurulumları ve düzenlemeleri yapılan bu sunucular, aynı zamanda evde kullanmış olduğunuz bağlantı hızından çok daha yüksek bağlantı hızları ile internete bağlanmaktadır. Bu amaç ile hazırlanmış sunuculara ise web sunucuları adı verilmektedir

Web server amacı ile hazırlanmış sunucular, 7 gün 24 saat boyunca web sitenizin yayın yapması ve dünyanın her yerinden erişilebilmesi için oluşturulmuştur. Peki, hosting hizmetleri sadece web sunucusu ile mi sınırlı? Tabii ki, hayır.

Diğer hosting çeşitleri nelerdir?


Web sitenizin kaynak kullanımı veya yazılımınızın ihtiyaç duyduğu gereksinimler ihtiyacınız olan hosting hizmetinizi seçmede önemli rol oynayacaktır. Paylaşımlı web hosting hizmetlerinde her firmanın kendisi tarafından belirlenmiş limitlemeler bulunmaktadır. Örneğin, bir yazılımınız var ve 5 dakikada bir cron çalıştırmanız gerekiyordur. Ancak firmamızda paylaşımlı hosting hizmetlerinde 15 dakikada bir cron çalıştırabilirsiniz. Bu durumda sunucu konfigurasyonu üzerinde değişiklik gerçekleştirilemeyeceğinden ihtiyacınız olacak diğer hosting çözümlerini incelemeniz gerekecektir. Diğer hosting seçeneklerini birlikte inceleyelim...

Paylaşımlı Hosting


Hosting firması tarafından oluşturulmuş. Belirli sınırlamalara ve limitlere sahip web sunucularının, paketler oluşturularak alanlara bölündüğü barındırma hizmetidir. Satın almış olduğunuz web hosting paketine bağlı olarak, birden çok web sitesi barındırılabilir.

hosting nedir

WordPress Hosting

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress ile tamamen uyumlu WordPress Hosting hizmetidir. LiteSpeed tarafından WordPress için geliştirilmiş Litespeed Cache modülü sayesinde daha iyi bir deneyim sunuyor.

Wordpress Hosting

Bulut Sunucu (Cloud Server)


Özel bir sunucunun sanallaştırılarak birbirinden bağımsız sunuculara bölünmüş halidir. Genellikle özel projeler için tercih edilen Cloud Server hizmeti, aynı zamanda Paylaşımlı Hosting hizmeti kullanan ancak bu hizmetteki kaynak kullanım limitlerine takılmış ya da yazılımı için özel konfigurasyona ihtiyaç duyan kişilerin tercih ettiği hizmetlerden biridir. Bulut Sunucu hizmetinin en önemli avantajı, satın almış olduğunuz sunucu özelliklerin tamamını kullanabilmeniz ve bu özelliklerin başkası ile paylaşılmamasıdır. Bu hizmette yapacağınız değişikliklerden diğer sunucular etkilenmeyecektir ve buna bağlı olarak sunucu hizmetinizde herhangi bir erişim kısıtlaması bulunmayacaktır.

cloud server

Paylaşımlı Sunucu (VPS)


VPS hosting hizmeti, fiziksel bir sunucunun donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her sunucuya verilen genel isimdir. Sanal sunucuların kullandığı kaynaklar aynıdır ve sunucular birbirinden bağımsız olarak yönetilir. Tahsis edilen sunucu kaynakları (Ram, İşlemci vb.) kullanılmadığında, başka bir sunucu tarafından kullanılabilir.

VPS Server,

Kurumsal Hosting


Yüksek kapasiteli cloud altyapısı ile güçlendirilmiş sunucularda, daha iyi performans ve deneyim sunmayı hedefleyen bir hosting hizmetidir. Paylaşımlı hosting hizmetlerine nazaran daha fazla saatlik mail gönderim limiti ve inode (barındırılabilecek dosya sayısı) limiti bulunan Kurumsal Hosting paketleri, genellikle şirket ve kurumlar tarafından tercih edilmektedir.

Kurumsal Hosting paketleri