1$ = ₺8.66
3 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Manuel Site Taşıma

Web sitesi taşıma işlemleri manuel yapmak istiyorsanız, aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz. Sitenizi tam yedek alarak hizmet sağlayıcınız tarafından kurdurabileceğiniz gibi kendinizde manuel kurulum olarak adlandırılan çok kolay bir yöntem ile kurabileceksiniz.

FTP yedeği alma,

FTP ana dizininde bulunan dosyaları bilgisayarınıza indirip bu dosyaları yeni hosting hesabınızın ana dizinine yüklemeniz için bir klasöre kopyalamanız olacak. Ana dizin(httpdocs,www,public_html) klasörünüzün adı kullandığınız yönetim panelinize göre farklı olabilir.

site taşıma

Veritabanı yedeği alma,

Site taşıma işlemlerine devam etmek için phpMyAdmin’e giriş yapın,

phpmyadmin giriş

Web sitemizin kurulu olduğu veritabanını Dışa Aktar yöntemiyle yedeği bilgisayarımıza indireceğiz. Dışa Aktarma Yöntemi bölümünde “Özel – tüm olası seçenekleri göster” seçeneğini seçerek Sıkıştırma seçeneğini zip olarak seçin ve aşağıdaki Git butonuna tıklayarak yedeği indirin.

web sitesi manuel taşıma

İkinci aşamayla birlikte eski hosting hizmetimizdeki işlemlerimizi tamamladık. Artık yeni web hosting hizmetimizin ana dizinine dosyalarımızı aktararak, veritabanımızı oluşturup veritabanı yedeğimizi içeri aktaracağız.

FTP yedeği yükleme,

Eski hosting hesabımızdaki ana dizinden indirdiğimiz dosyaları yeni hosting hesabımızın ana dizinine yüklüyoruz.

hosting ftp girişi

Veritabanı yedeği yükleme,

Eski hosting hesabımızda phpMyAdmin’den indirdiğimiz .sql.zip uzantılı veritabanı yedeğimizi yüklememiz gerekiyor. Ancak önce yeni hosting hesabımızda veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Veritabanının nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için (cPanelMaestroPanel) makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

phpMyAdmin’e giriş yapın, web sitemizin kuracağımız veritabanını seçerek İçe Aktar yöntemiyle veritabanını sunucuya aktaracağız

site taşıma

Dosya Seç butonuna tıklayarak .zip uzantılı dosyanızı seçerek aşağıdaki Git butonuna tıklayarak yedeği yükleyin.

hosting taşıma

Veritabanınızda bulunan tablolar sorunsuz bir şekilde içe aktarılırsa, “İçe aktarma başarılı olarak bitti” şeklinde bir bildirim ile karşılaşırsınız.

Kullandığınız scriptin config dosyasında bulunan veritabanı ve veritabanı kullanıcı adını yeni sunucunuzda oluşturulan veritabanı bilgileri ile güncellemeyi unutmayın. Aksi taktirde “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” gibi hatalar ile karşılaşırsınız.
web sitesi taşıma nasıl yapılır