1$ = ₺7.55
4 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Sunucu Yönetim Paneli Kullanımı - 1

Bu yazıda sunucu hizmetinize ait yönetim panelinizin kullanımını resimli olarak anlatacağız. Alastyr‘dan bir Bulut Sunucu (VDS) ya da Paylaşımlı Sunucu (VPS)  satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlandıktan sonra ürün yönetim sayfanızdan yönetim panelinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yönetim Paneline Erişim

1- Bir sunucu hizmetine sahipseniz Hizmetlerim > Sunucularımadımlarını izleyerek mevcut hizmet(ler)inizi görüntüleyebilirsiniz.

1- Sunucu Hizmetleri

2- Sunucularım sayfasına giriş yaptıysanız, tüm sunucu hizmetlerinizi görüntüleyebilir ve yönetmek istediğiniz sunucu hizmetinize tıklayarak ürün yönetimi sayfasına giriş yapabilirsiniz. Ürün yönetimi sayfasında sunucunuza ait yönetim panelinizi görüntüleyebileceksiniz.

2- Sunucu Urun Yonetimi

3- Yönetim panelinizde; sunucunuza ait bilgiler yer almakla birlikte aynı zamanda hostname değiştirme, şifre değiştirme, IP adreslerini görüntüleme ve yönetme, SSH bağlantısı, formatlama ve kontrol paneli kurulumu gibi pek çok fonksiyon yer almaktadır.

3-Sunucu-Genel-Bakis13-Sunucu-Genel-Bakis2

Yönetim Paneli Kullanımı

Yönetim panelinde bulunan bölümleri size daha iyi anlatabilmek için numaralandırdık. Eğer hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığınız modül varsa inceleyebilirsiniz.

4-Yonetim Paneli-124-Yonetim Paneli-21

(1) İşlemler

Şifre Değiştirme bölümünden sunucunuza ait belirlenen şifreyi değiştirebilirsiniz.

Start VPS, Reboot VPS, Stop VPS ve Poweroff VPS modüllerine tıkladığınız gibi sunucuya yanıt göndermektedir. Olası bir yanlış tıklamada işleminiz iptal edilemeyecektir.

Start VPS modülünden eğer sunucunuz kapalı ise sunucunuzu başlatabilirsiniz.

Reboot VPS modülünden sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Stop VPS modülünden sunucunuzu durdurabilirsiniz.

Poweroff VPS modülünden sunucunuzu kapatabilirsiniz.

İptal Talebi bölümünden hizmetinizi sonlandırmak için talebinizi iletebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————

(2) İşletim Sistemi

İki numaralı bölümde sunucunuzda kurulu işletim sistemi belirtilmektedir. ÖR: centos-7.6-x86_64

—————————————————————————————————————————

(3) Power Options

Üç numaralı Power Options bölümünde bulunan butonlar sırası ile Start/Stop the VPS, Restart the VPS ve Poweroff the VPS şeklindedir.

Start/Stop the VPS butonu ile sunucunuzu durdurabilir ya da başlatabilirsiniz.

Restart the VPS butonu ile sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Poweroff the VPS butonu ile sunucunuzu kapatabilirsiniz.

—————————————————————————————————————————

(4) Server Status

Dört numaralı bölümde sunucu hizmetinize ait durum bilgisi, hostname, server ve IP adres bilgileri yer almaktadır.

—————————————————————————————————————————

(5) VPS Management

Hostname

Sipariş esnasında sunucunuz için belirlemiş olduğunuz hostname değerini bu modül ile düzenleyebilirsiniz.hostname-1

Change Password

Sunucunuzun root şifresini bu modül ile düzenleyebilirsiniz.

Change Password-1

IPs

Sunucunuzda tanımlı ip adreslerini görüntüleyebilir ve birincil ip adresinizi değiştirebilirsiniz.

IPs-1

Select Primary IP bölümünden güncellenecek ip adresini seçtikten sonra Set Primary IP butonuna tıklayarak birincil IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Daha sonrasında “Your IP settings have been saved.Your IP settings will be changed when the VPS is booted again.” iletisiyle karşılaştığınızda sunucunuzu yeniden başlatarak yeni ip adresinizin aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

IPs-2

SSH Keys

Sunucunuz üzerinde kolayca SSH Key yani güvenli bir şifreleme oluşturabileceğiniz modüldür. Yönetim paneli üzerinden işlemleri gerçekleştirmeden önce SSH Key Oluşturma eğitselimizi incelemeli ve işlemleri sırası ile gerçekleştirmelisiniz.

SSH Keys bağlantısına tıklayarak sunucunuza SSH Key oluşturma işlemine başlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Add SSH Key butonuna tıklayın.

SSH Key-1

SSH Key Oluşturma eğitselimizde bahsettiğimiz public ve private key oluşturma işlemleri esnasında edineceğiniz public keyi 2 numaralı alana kopyalayarak yapıştırın. 1 numaralı alana PuTTYgen üzerindeki “Key comment” ile aynı değeri girmeniz gerekmektedir. Ardından Add SSH Key butonuna tıklayarak sunucunuza ekleyin.

SSH Key-2

Public key’inizi sunucuya ekledikten sonra “The SSH key has been added successfully” iletisi ile karşılaşacaksınız ve Tamam butonuna tıklayarak devam edin.

SSH Key-3

Tamam butonuna tıkladıktan sonra sunucunuza eklenmiş olan SSH Keylerini görüntüleyebileceksiniz.

SSH Keys-4

İşlemlerinizin tamamlanması için bir kaç adım daha kaldı. Şimdi sunucumuzun yönetim paneline geri dönerek SSH Keys bağlantısına tıklayarak giriş yapın.

SSH Key-5

Oluşturmuş olduğunuz anahtara mause ile tıklayın(2) ve işaretleyin. Ardından Use SSH Key butonuna tıklayarak, sunucuda bu SSH Key’in kullanılmasını sağlayın.

SSH Key-6

Son adım olarak karşınıza çıkan iletide, “SSH Key’inizin sunucunuza eklendiği ve değişikliklerin aktif hale gelmesi için sunucunuzun yeniden başlatılması gerektiği” belirtilmektedir.

SSH Key-7

VNC

Sunucunuzun konsoluna HTML 5 aracılığı ile erişim sağlayabileceğiniz ve eğer desktop eklentisi kurulu ise uzak masaüstüne erişim sağlayabileceğiniz modüldür.

VNC-1

Launch HTML 5 VNC Client butonuna tıkladığınızda karşınıza SSH Terminal ekranı gelecektir ve root bilgileriniz ile erişim sağlayabilirsiniz.

VNC-2

VNC Password

VNC ile bağlantı sağlarken kullandığınız sunucunuzun şifresini değiştirebileceğiniz modüldür.

 

Şifreniz başarılı şekilde değiştirildiğinde “Your VNC Password has been changed successfully.” iletisi ile karşılaşacaksınız.


VNC-Password1

 

OS Reinstall

Mevcut işletim sistemlerini görüntüleyebileceğiniz ve format işlemini gerçekleştirebileceğiniz modüldür. Select OSbölümünden kurulumunu yapmak istediğiniz işletim sistemini seçip, New Password ve Retype Password alanlarında sunucunuz için şifrenizi belirleyip ardından Reinstall butonuna tıklayın.
ReInstall OS-1

Eğer formatlama işlemi konusunda karar verdiyseniz ve sunucudaki tüm verilerinizin silineceğini onaylıyorsanız, Reinstall butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen iletideki “Tamam” butonuna tıklayın.
ReInstall OS-2

Tamam” butonuna tıklayarak iletiyi kapatabilirsiniz. Ardından işletim sisteminiz bir kaç dakika içerisinde yeniden kurulacaktır. Belirlemiş olduğunuz paralo ile sunucunuza erişim sağlayabilirsiniz.
ReInstall OS-3

Control Panel

Sunucunuza otomatik olarak kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz kontrol panellerinin yer aldığı modüldür. Otomatik kurulum işlemini gerçekleştirebileceğiniz kontrol panelleri cPanel, Plesk, Webuzo, Webmin, Interworx, ISPConfig3, VestaCP ve CentOS Web Panel şeklindedir. Kontrol panel kurulumları sunucu özelliklerinize bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 90-120 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Control Panel-1

Kurulumunu gerçekleştirmek istediğiniz kontrol paneline tıkladıktan sonra karşınıza gelen ileti mesajında “Tamam” butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

Control Panel-2

Kontrol panel kurulumunun başlaması için sunucunuzun yeniden başlatılması gerekmektedir.

Control Panel-3

Rescue Mode

Kurtarma modu, Linux sunucunuz üzerindeki dosyalarınızı kurtarabilmeniz için küçük bir Linux ortamını başka bir diskten önyükleme olanağı sağlayan modüldür.

Rescue-1

Root Password ve Confirm Password alanlarını doldurduktan sonra Enable Rescue Mode butonuna tıkladığınızda arkaplanda kurtarma modunu aktifleştirecektir. Karşınıza çıka iletide “Tamam” butonuna tıklayın.

Rescue-2

Rescue Mode (Kurtarma Modu) aktif olduğunda yönetim panelinizde “Rescue Mode is currently enabled.” not mesajı belirecektir.

Rescue-4

Disk Bağlama

Rescue mode aktif iken, SSH bağlantısı sağlayarak belirlediğiniz yeni şifre ile bağlantı sağlayabilir ve diskinizi bağlayarak erişim sağlayıp kurtarma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Rescue SSH-1

Mount etmeniz gereken diskinizin bilgilerine ulaşabilmek için “fdisk -l” komutunu terminalde çalıştırın.

Rescue SSH-2

Device bölümünden diskinizin yolunu alın ve “mount -o barrier=0 “disk yolu” /mnt” komutunu çalıştırarak diskinizi kurtarma modunda /mnt klasörü içerisine bağlayın.

Rescue SSH-3

Ardından “cd /mnt komutu ile bağlamış olduğunuz diskinizin içerisindeki verilerinizi görüntüleyebilir ve müdahale edebilirsiniz.

Rescue SSH-4

Rescue Mode Disable

Rescue (Kurtarma) Mode devredışı bırakmak için “Disable Rescue Mode” butonuna tıklayın. Ardından kısa süre içerisinde sunucunuz aktif hale gelecektir.

Rescue-5disable

Monitoring

Sunucu hizmetinizin kaynak kullanımını takip edebileceğiniz modüldür. Bu modülde takip edebileceğiniz kaynaklar CPU, Ram,  Disk/Inodes (disk ve dosya kullanım sayısı) , Disk I/O (anlık disk işlemi) ve Network şeklindedir.

Monitoring-1