1$ = ₺15.97
2 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

CentOS Panel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazıda sunucu üzerine CentOS Web Panel Kurulumu nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Alastyr'dan bir Bulut Sunucu (VDS) ya da Paylaşımlı Sunucu (VPS)  satın aldığınızda sunucunuzun kurulumu tamamlanmasıyla birlikte size sunucu bilgilerinizin yer aldığı bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta içerisinde sunucu bilgileriniz bulunuyor.

CentOS Web Panel Kurulumu

Kontrol Paneli

CentOS işletim sistemini kullanan sunucular için pek çok ücretli ve ücretsiz kontrol paneli bulunmaktadır. Ancak biz sizlere kurulumu ve kullanımı açısından kolay, aynı zamanda güncel bir kontrol paneli olan CentOS Web Panel'in kurulumu hakkında bilgi vereceğiz. CentOS Web Panel ile ücretli olarak satın alabileceğiniz diğer kontrol panellerinde yapabileceğiniz hemen hemen tüm işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruluma başlamadan önce dikkat etmeniz gereken hususları CWP kendi sitesinde belirtmiş. Ancak bizde göz önünde bulundurmanız açısından bahsedeceğiz. CentOS Web Panel'in gereksinimleri şu şekilde,

Hostname

Sunucunuza bir hostname tanımlı olması gerekmektedir. Aşağıdaki komutları ana makine adı ayarı için kullanabilirsiniz. CentOS 6.x - hostname server1.example.com CentOS 7.x – hostnamectl set-hostname server1.example.com

Yazılım Gereksinimleri

  • Desteklenen işletim sistemlerinin temiz / yeni bir kurulumuna sahip olmalı:
  • CentOS 6, RedHat 6 veya CloudLinux 6, MINIMAL kurulum ve yalnızca İngilizce sürüm desteklemektedir.
  • CentOS 7 desteklenmektedir, ancak minimal sürüm önerilir.

Sunucu Gereksinimleri

  • 32 bit işletim sistemleri için minimum 512 MB RAM gerektirir.
  • 64 bit işletim sistemleri için minimum 1024 MB RAM gerektirir.
  • Önerilen Sistem: 4 GB + RAM, böylece e-postalarınızın Anti-virüs taraması gibi tüm fonksiyonelliğe sahip olursunuz.

CWP Kurulumu

Sunucunuza SSH üzerinden erişim sağlayarak öncelikle sunucumuzun güncelleştirmelerini gerçekleştirelim. Bu işlem sunucunuzun özelliklerine bağlı olarak 10 dakika'dan daha kısa ya da daha uzun sürebilir.

yum -y update

Sunucunuzun güncellemesi tamamlandığında artık kontrol panelinin kurulumuna geçebiliriz. Aşağıda bulunan komutları sırasıyla çalıştırınız ve herhangi bir hata ile yarım kalmadığından emin olun.

CentOS 6.x

cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest
sh cwp-latest

CentOS 7.x

cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-el7-latest
sh cwp-el7-latest

Kontrol panelinizin kurulumu tamamlandığında CentOS Web Panel erişim ve MySQL Server bilgilerinizi SSH'ta görüntüleyebileceksiniz. Öncelikle bu bilgilerinizi not almanızı öneririz. Bilgilerinizi kaydettikten ve kurulumu tamamladıktan sonra Enter tuşuna tıklayarak reboot işlemini gerçekleştiriniz.

CWP Kurulum SSH

Sunucunuzu yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki bilgileri kendi sunucunuza göre düzenleyerek kontrol panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

CentOS Web Panel: http://Server-IP:2030
Kullanıcı adı: root
Şifre: Parolanız

----------------------------------------------------

HTTPS: https://Server-IP:2031
Kullanıcı adı: root
Şifre: Parolanız

CWP Giris Ekrani

CentOS Web Panel sayfasından bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra sunucu üzerindeki servisleri, kullanıcıları yönetebilir ve hosting hizmetlerinizi oluşturabilirsiniz.

CWP Ana Ekran-1