Domain Nedir? Alan Adı Sorgulama ve Alma

Domain yani Türkçe ismiyle alan adı, en basit tanımıyla herhangi bir internet sitesinin adı ve adresidir. Web sitelerinin internet dilindeki adresleri aslında IP numaralarıdır. Alan adı olarak alınan adreslerin amacı, internet kullanıcılarına kolay ve akılda kalıcı bir çözüm sunmaktır. Günümüzde insanlar tarafından tarayıcı yoluyla ziyaret edilen hemen hemen bütün web sitelerinin bir alanadı vardır.

domain-nedir

Alan adları, yalnızca bir internet sitesinin adresi görevini üstlenen araç şeklinde sınırlandırılamaz. Günümüzde bütün markaların ve kurumsal kişiliklerin hepsinin birer internet sitesi vardır. İnternet üzerinden geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen kişi ve kurumların sade ve akılda kalıcı birer internet adresine ihtiyacı vardır. Kısacası siteniz için ideal bir domain almak, marka değerinizi olumlu bir şekilde etkiler. 

domain kampanya

Domain Nedir?

Alan adı, bir internet kullanıcısının web sitelerine doğrudan erişim sağlayabilmek için kullandığı adrestir. IP adresi yerine harf, rakam ve sembol gibi daha akılda kalıcı ve anlamlı kombinasyonlardan oluşturulur. İnternetin dili birçok insan için karmaşık gelebilir, alan adları sayesinde bu karmaşadan uzak bir şekilde internet üzerindeki bütün web sitelerine kolay ve hızlı erişim sağlamak mümkündür. 

Tüm domainler alanadı ve üst düzey alan adı olmak üzere iki türlü bir ayrım vardır. İnternet sitesinin adı, alanadı olarak tanımlanır; üst düzey alanadı ise alan adlarındaki uzantılara denir. Alan adları eşsizdir ve her web sitesinin birbirinden farklı alan adı vardır. Bu nedenle alanadı almak için çeşitli prosedürleri yerine getirmeniz gerekir.

Alan adlarının bir başka avantajı da yönlendirme özelliğine sahip olmalarıdır. Bu özellik sayesinde internet sitenize birden fazla alanadı üzerinden ziyaretçi gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem benzerliklerden, hem de yazım yanlışlarından kaynaklanan ufak problemler sonucunda ziyaretçilerinizin yanlış siteleri ziyaret etmesinin önüne geçmiş olursunuz. Özellikle akılda kalıcı ve telaffuzu kolay olan alan adlarını tercih etmeniz, böyle durumlarda işinizi kolaylaştırır.

alan-adi-sorgulama-ve-alma

Domain Almak Neden Önemlidir?

Günümüzde internetin yaygınlaştığını ve bütün markaların internet dünyasında iddialı bir konuma ihtiyacı olduğunu belirtmek oldukça mümkündür. Bir alan adına sahip olmak, hedef kitlenizin zihninde kalıcı bir etki sağlamanıza yardımcı olur. Markanızın internet ortamında en iyi şekilde temsil edilmesi, çok önemlidir. Doğru alanadı tercihi ile internet siteniz ve firmanız için sağlayabileceğiniz faydaları çeşitli maddeleriyle incelemeniz mümkündür.

Firma İmajını Güçlendirmek

Bir domain almanın avantajlarının başında alan adının firma imajını güçlendiren bir etkiye sahip olması gelir. Günümüzde kurumsal iletişim, oldukça önemli hale gelmiştir. Bundan dolayı dijital mecralarda markaların güçlü ve dikkat çekici bir kimliğe ihtiyacı vardır. Akılda kalıcı ve sade bir alan adı sayesinde müşterilerinizin ve hedef kitlenizin zihninde yer edinmeniz oldukça kolay bir hale gelir.

domain-fiyatlari

İnternette Var Olmak 

Günümüzde birçok sektör, faaliyetlerinin büyük bir kısmını internet üzerinden sürdürmektedir. İnternette varlık gösteren firmalar, insanlara zaman kazandırdığı için yoğunlukla tercih edilmeye başlanmıştır. İnternet üzerinde varlık gösterebilmek için güçlü bir kimliğe sahip olmak gerekir. Etkili bir alan adına sahip olan firmaların internette varlık göstermesi ve söz sahibi olması oldukça kolaydır. Hatta günümüzde birçok marka, alan adlarıyla tanınmaya başlamıştır. 

Firma Adına E-Posta Göndermek

Kurumsal bir iletişim aracı olarak markanıza güç katacak olan alan adlarıyla beraber firma adı uzantılı e-posta adreslerine de sahip olabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinize ve iş ortaklarınıza kurumsal bir kimlikle e-posta gönderebilirsiniz. Firmanızın adına ait e-posta adreslerini kullanarak hem işinizi ciddiye aldığınızı gösterebilirsiniz, hem de kurumsal iletişim için akılda kalıcı bir e-posta adresine sahip olabilirsiniz.

jenerik-domain-satin-almak

Kişisel Marka Oluşturmak

Kişisel olarak bir marka oluşturmak ve bu marka ile geniş kitlelere hitap etmek isterseniz bir web sitesi ve alan adına sahip olmanız oldukça faydalı olacaktır. Kendi markanızı ve yapabileceklerinizi internet üzerinde diğer insanlara sunarak onlarla interaktif bir iletişim kurabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir alan adına sahip olmak, kişisel markanızı ciddi ve dikkat çekici hale getirecektir.

Domain Yatırımı Yapmak

Alanadlarıher site için eşsiz bir yapıda olduğu için maddi bir değeri vardır ve kendine ait bir sektör oluşturmuştur. Domain yatırımcılığı da bu sektörün dallarından biridir. Potansiyel sahibi alan adları yatırım için uygundur ve eğer markalar tarafından ihtiyaç duyulduğunda boşta olmazlarsa alan adı fiyatları oldukça yüksek olur. Jenerik alan adı ve ucuz domain, yatırım için oldukça uygundur. 

domain-satin-al-alastyr

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı satın alma işlemi yaparken dikkat etmeniz çeşitli ayrıntılar bulunur. Bunlar hem alan adının yapısıyla ilgili detaylar, hem de alanadı kayıt işlemleriyle ilgili detaylardır. Örneğin çeşitli uzantıların kullanımı için birtakım yasal işlemler gerekir. Uzantı olarak .com.tr alan adı almak isterseniz sizden çeşitli evraklar talep edilecektir. Bu yüzden sitenizin kimliğine uygun bir uzantı almanız en doğrusu olacaktır.

Domain kayıt etmek ve kullanmak kolay bir işlemdir ama markanızın prestijini yükseltmek için domain uzantısı seçiminizi çok iyi yapmanız gerekir. Alacağınız alan adı, hedef kitlenizin zihninde kolayca yer edinebilmek için kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Böylelikle herkes tarafından kolayca ezberlenebilen bir adrese sahip olabilirsiniz ve sitenizi ziyaret eden kişi sayısını artırabilirsiniz.

ucuz-domain-almak

Domain’lerin hem ticari açıdan, hem hukuki açıdan çeşitli prosedürleri vardır. Tescilli markalar tarafından alınmış olan alan adları, o alan adını alan marka için yasal güvencelerle korunmaktadır. Bu nedenle bir web sitesi adı tercih ederken başka markaların haklarını ihlal etmediğinizden emin olmanızda yarar vardır. Ayrıca kendi markanız için tercih edeceğiniz alan adı için bütün hukuki sorumlulukları yerine getirmelisiniz.

İnternet siteniz için tercih edeceğiniz alan adı tescil konusunda en önemli gerekliliklerden birisi de sitenizde yer alan içeriklerle uyumlu olmasıdır. Kişisel ya da kurumsal markanız için tercih edeceğiniz domain, insanlara internet sitesinde sunduğunuz içerikle bağlantılı bir kelime ya da kelime grubundan oluşmalıdır. Bu konuda doğru tercihte bulunarak hedef kitlenize daha güçlü bir şekilde hitap edebilirsiniz.

domain-satin-almak

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir domain satın almak için gerekli olan koşulların başında o alan adının müsaitlik durumu gelir. Eğer alanadı başka bir web sitesi için kullanılıyorsa, o alan adı başka bir sitede kullanılamaz. Web siteniz için bir alan adı almak istediğinizde bu konuda size hizmet sunacak olan firmamızın internet sitesinden domain sorgulama işlemi yapmalısınız.

Güvenilir bir web sitesi üzerinden yapmanız gereken domain sorgulama işlemi sayesinde herhangi bir alan adının internet siteniz için uygun olup olmadığını, kullanım süresiyle ilgili detayları ve aynı alan adının farklı uzantılardaki uygun alternatiflerini görüntüleyebilirsiniz. Bütün koşullar sizin için uygunsa “Domain Al” seçeneğiyle internet siteniz için bir alanadı satın alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. 

icann-nedir

Domain Fiyatları Ne Kadar?

Tercih edeceğiniz domain fiyatları çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin .com alan adı için farklı, .net alan adı ya da .org domain uzantıları için farklı fiyatlar sunulur. Ayrıca yeni kayıt, transfer ve yenileme gibi farklı hizmetlerin de fiyatları değişkenlik göstermektedir. Domain fiyatlarını alan adlarına ve uzantılarına göre en ince detaylarıyla sorgulayabilir ve değişkenlik gösteren fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DNS Önbelleği Nedir? Bilgisayarda DNS Temizleme Nasıl Yapılır?

IP Nedir? IP Adresi Bulma ve Sorgulama